Manisa’da Muradiye Orman Fidanlık Müdürlüğü ve Manisa Orman İşletme Müdürlüğü ortak çalışması ile salep çoğaltma çalışmaları başladı. 

Dikim çalışmaları başladı

Muradiye Fidanlık Müdürlüğü’de sera şartlarında devam eden çalışmalarda kontrollü olarak yavru ayırma ve dikimi başlandı.

Manisa’da Salep Üretimi Çalışmaları (4)

İlk hasat 2022 yılında yapıldı

Manisa’da salep projesinin ilk hasadı 2022 yılında yapıldı. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün yürütücü, “Salep Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması” projesi 16 ilçede uygulamaya konulmuştu.

CHP Manisa Milletvekili Başevirgen, huzurevi sorununa dikkat çekti CHP Manisa Milletvekili Başevirgen, huzurevi sorununa dikkat çekti

Manisa’da Salep Üretimi Çalışmaları (1)

Türkiye bölgenin en zengini

Türkiye bitkileri veri sisteminde Orchidaceae familyasına dahil 24 cins ve 187 takson ile orta kuşak salep orkideleri bakımından Avrupa ve Ortadoğu’nun en zengin bölgesi. 
Salep türlerinin çoğunluğu 1 yıllık vejetasyon süresinde Ağustos sonu-Eylül başında filizlenerek büyümeye başlar, nisan-haziran aylarında olgunlaşarak kururlar. Salep yumruları sıcak yaz aylarını uyku halinde geçirir.

Manisa’da Salep Üretimi Çalışmaları (3)

Muhabir: DERYA ÖZTÜRK