31 Mart yerel seçim kapsamında mahalle ziyeretlerine devam eden Yunusemre Belediye Başkan Adayı Semih Balaban Akgedik'e ziyaret gerçekleştirdi. Manisa'da Akgedikli kadınlar, “Bizimle dalga geçildi. Oturduğumuz evler karşılığında dağ başından arsalar verildi" dedi.

Manisa'da Semih Balaban'dan Akgedik Kentsel Dönüşüm Mağdurlarına Tapu Sözü (4)

Tapu sözü verdi

Akgedik mahallesinde ki vatandaşlar kensel dönüşüm mağduru olduklarını ifade ederek Semih Balaban'dan başkan olduğunda mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. CHP Yunusemre Belediye Başkan Adayı Semih Balaban, Akgedik Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm mağdurlarına haklarını iade etme sözü verdi.

CHP'li Balaban, köy tüzel kişişliğindeki tapularının, Büyükşehir Yasası ile Yunusemre Belediyesi'ne devredilmesi sonucu adeta bir gecede evsiz, yurtsuz bırakılan  Akgedik Mahalle sakinlerine, belediye başkanı seçilmesi halinde tapu haklarını iade etme sözü verdi.  

Manisa'da Semih Balaban'dan Akgedik Kentsel Dönüşüm Mağdurlarına Tapu Sözü (3)

“Bizimle dalga geçildi"

Yunusemre Belediyesi tarafından uğradıkları mağduriyeti dile getiren Akgedikli kadınlar:

“Bizimle dalga geçildi. Oturduğumuz evler karşılığında dağ başından arsalar verildi. Evi bile yapmadılar. Siz, yapın diyorlar. Lütfen başkanımız olun ve bizi, Çerçi'den kurtarın” dedi. Akgedikli kadınlar, CHP'li Balaban'a destek sözü verirken, CHP'li Balaban'da belediye başkanı seçilmesi halinde yapacağı ilk işlerden birinin bölgedeki kentsel dönüşüm mağdurlarına haklarını geri iade etmek olacağını belirtti. 

Manisa'da Semih Balaban'dan Akgedik Kentsel Dönüşüm Mağdurlarına Tapu Sözü (2)

"Belediyeler de onları sattı ve peşkeş çekti"

"Büyükşehir Yasası ile köylerin ortak malları, belediyelere geçti. Belediyeler de onları sattı ve peşkeş çekti" diyen Yunusemre Belediye Başkan Adayı Semih Balaban Akgedik mahallesi'nde yaşanan dramın asıl sebebinin altını çizdi.

Akgedik Mahallesi'nde yaşanan dramı daha önce ulusal medyadaya gündeme getirdiklerini hatırlatan CHP'li Balaban:

“Akgedik köyünün 100 yıldan fazla oturan insanları var. Ne yazık ki hisseli tapu olmadığı, parseller yapılmadığı için sadece tapu devletin üzerinde görüldüğü için bu insanları oradan atmak istiyorlar. Hazine arazisinde oturuyor olarak görüyorlar. Bunun nedeni nedir biliyor musunuz? Yanlış uygulanan Büyükşehir Yasası. Büyükşehir Yasası ile köylerin ortak malları, belediyelere geçti. Belediyeler de onları sattı ve peşkeş çekti. Şimdi buraki kardeşlerime şu sözü veriyorum; biz, Yunusemre'de iktidara geldik, ilk el atacağımız konulardan biri de sizin evini barkınızı korumak. Size o hakkınızı iade etmek. Dağ başında, kadastrol yol geçmeyen yerde arsa veriyorlar. Arsada da hissesi var. Bu tam bir dram. Biz bu dramların hepsini teker teker ortadan kaldıracağız. Akgedik' e gereken değeri vereceğiz. Size söz veriyorum” dedi.

Manisa'da Semih Balaban'dan Akgedik Kentsel Dönüşüm Mağdurlarına Tapu Sözü (1)

"1 milyarın üstünde bir para... Fakat Üçpınar'a 1 milyonluk yatırım yapmamışlar"

CHP Yunusemre Belediye Başkan Adayı Semih Balaban, Akgediklilerin tapu mağduriyeti üzerine yaptığı konuşmada Üçpınar Mahallesi'nde yaşanan başka bir soruna da dikkat çekerek;

Fahri Aktaş, Bayındırlık mahallesini ziyaret etti Fahri Aktaş, Bayındırlık mahallesini ziyaret etti

“Az önce Üçpınar'dan geliyoruz. Bin dönümlük yeri satmışlar. Bugünün parası ile 1 milyarın üstünde bir para. Fakat Üçpınar'a 1 milyonluk yatırım yapmamışlar. Bunların çözümü Semih Balaban demiyorum, biziz diyorum. Tek adam değil yani. Oy pulusunda altı oka vereceğiniz her oy, sizin kendinize saygınızdır. Sizin kendinizi, iktidara getirmenizdir”diye konuştu.

Muhabir: ÖZGE AY