Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, üretim sezonun  başlamasıyla birlikte üreticilere önemli açıklamalarda bulundu. Öztürk, teknik personel ve gelişen teknoloji imkanlarıyla saha olduklarını belirterek her zaman üreticinin yanında olduklarını vurguladı. Öte yandan erken uyarı sisteminin öneminide dikkat çeken Öztürk, tarım ürünlerindeki zararlı popülasyonun takibi gerçekleştirildiğini ifade etti.

Saruhanlı Sarıçam'da satılık tarla Saruhanlı Sarıçam'da satılık tarla

“Mücadelede doğru zamanda doğru yöntem”

Teknik personellerin sahadaki hastalık ve zararlı takibine yönelik olarak düzenli olarak kontroller gerçekleştirdiğini ifade eden İl Müdürü Öztürk açıklamasında şu ifadeler eyer verdi:

“Teknik personellerimiz gerek fenolojik gözlemler gerekse monitör tuzak kontrolleri ile hastalık ve zararlı tespitini yapmakta sosyal medya, SMS sistemi ve sahadaki çiftçi görüşmeleri ile mücadelenin doğru zamanda doğru yöntemle gerçekleşmesini sağlamaktadırlar. Üreticilerimiz sosyal medya ve SMS sisteminden gelen mesajlara dikkat etmeli, önerilen tavsiyelere uymaya özen göstermelidirler. Henüz SMS sistemine kaydını yaptırmamış olan üreticilerimiz ilgili İlçe Müdürlüklerine başvurarak sisteme kayıtlarını yaptırmaları önem arz etmektedir.”

“Ürün kayıpları önlenerek maddi kayıpların önüne geçilmekte”

İl genelinde 50 adet Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonu, 48 adet Dijital Kameralı Feromon Tuzak bulunduğu belirten İl Mürüdü Öztürk, tahmin ve Erken Uyarı İstasyonları ile bölgedeki hava sıcaklığı, ortam nemi, yağış miktarı, toprak sıcaklığı ve yaprak ıslaklığı gibi verilerin saatlik ortalamaları kaydedildiğini belirti. İl Müdürü Öztürk açıklamasının devamında:

“Dijital Kameralı Feromon Tuzaklar ile de tarım ürünlerindeki zararlı popülasyonun takibi gerçekleştirilmektedir. Elde edilen veriler ile mücadelenin en doğru zamanda tespiti sağlanmaktadır.  Bu sayede gereksiz ilaçlamalardan kaçınılmakta, ürün kayıpları önlenerek maddi kayıpların da önüne geçilmektedir.” İfadelerine yer verdi.

“Üreticilerimizin yanında yer almaya devam ediyoruz”

 İl Müdürü Metin Öztürk, son olarak şu ifadelere yer verdi:

“Dün olduğu gibi bugün de üreticilerimizin yanında yer almaya, onlara teknik destek vermeye devam ediyoruz. Yeni sezonun tüm üreticilerimiz için hayırlı, bereketli ve bol kazançlı olmasını temenni ediyorum” 
 

Muhabir: DERYA ÖZTÜRK