Manisa’da havaların mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havayla birlikte bu yıl çiftçiler erken budama yaptı.

Çiftçiler zeytin ağacında budama yapıldıktan sonra ilaçlama işlemine başladı.

Zeytinlerde Mart ayında ‘Bakırlı’ yani Bordo Bulamacı, ilaçlaması yapılmaya başlanıyor.

Manisa’da Zeytinler Ilaçlanmaya Başlandı! Bordo Bulamacı Ne Zaman Uygulanır (4)

Halk arasında göztaşı olarak da anılan Bordo Bulamacı, zeytinlerin budama yapıldıktan sonra hastalık gelmesini engelleyen bir tarım ilacı.

Bordo bulamacı ağacı hastalıklardan koruyor

İlk ilaçlamada yüzde bir oranında yani 100 litre suya 1 litre bordo bulamacı olacak şekilde ilaçlama yapılmasını öneren Sarınasuhlar Köyünde Çiftçilik yapan Mehmet İnce, 

“Budama yaptıktan sonra ağacınızı hastalıklardan korumak için, mantar oluşumunu engellemek için, ağacın böcek yapmasını engellemek ve ağaçtaki verimi artırmak için Bordo Bulamacı çok önemli. Bu sayede budadığın yere hastalık girmesini engelliyor. Ben zeytinleri budama yaptıktan sonra atacağım ilk bordo bulamacı yüzde bir oranında yapıyorum. Yani 100 litre suya 1 litre bordo bulamacı koyuyorum.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü makamını ilkokul öğrencisi Sıtkı Efe Koparan’a bıraktı İl Milli Eğitim Müdürü makamını ilkokul öğrencisi Sıtkı Efe Koparan’a bıraktı

Manisa’da Zeytinler Ilaçlanmaya Başlandı! Bordo Bulamacı Ne Zaman Uygulanır (7)

Bordo bulamacı ne zaman yapılır?

Çiftçi Mehmet İnce Bordo bulamacın zeytin ağacına ne zaman ilaçlama yapılması gerektiğini şöyle açıkladı:

"Ben göztaşını ilk olarak hasat sonrası yapıyorum. Bu yaptığım ikinci bordo bulamacını da budamadan sonra yapıyorum. 3. ilaçlama işlemini ise Nisan-Mayıs aylarında aşırı bir yağış olursa, ağaçların yağmurdan dolayı hastalık kapmaması için ilaçlıyorum." 

Manisa’da Zeytinler Ilaçlanmaya Başlandı! Bordo Bulamacı Ne Zaman Uygulanır (2)

Zeytin ilaçlaması nasıl yapılır?

Püskürtülerek ağacın yapraklarına ve dallarına atılan göztaşı, ağacın daha verimli olmasını sağlıyor.

Manisa’da Zeytinler Ilaçlanmaya Başlandı! Bordo Bulamacı Ne Zaman Uygulanır (1)Manisa’da Zeytinler Ilaçlanmaya Başlandı! Bordo Bulamacı Ne Zaman Uygulanır (10)Manisa’da Zeytinler Ilaçlanmaya Başlandı! Bordo Bulamacı Ne Zaman Uygulanır (9)Manisa’da Zeytinler Ilaçlanmaya Başlandı! Bordo Bulamacı Ne Zaman Uygulanır (8)


 

Muhabir: RESULENUR KANTAR