Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, zorunlu kartlı sayaç uygulamasının kaldırıldığını geçtiğimiz haftalarda duyurmuştu. 1 Haziran itibarıyla kartlı sayaçlarını mekanik sayaca dönüştürmek isteyen Manisalıların, MASKİ ekipleri aracılığı ile işlemlerini yapabileceklerinin müjdesini duyurmuştu. 


Kartlı sayacı değiştirmek için çok uğraştıklarını ama bir türlü çözüm bulamadıklarını ifade eden Nigar Levent,

“Kartlı sayaç kullanıyordum. Çok şikâyetçiydim. Ben tek yaşıyorum ve bir anda suyun bittiği, duşta kaldığım oldu. Yıllardan beri biz çok şikâyet ettik. Tüketici derneklerine dilekçeler verdik. Belediyeye geldik, ama kesinlikle değiştirmediler. Hatta kız kardeşim mahkemeye verdi. Ama şimdi değişim başladı. Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bizim için bir rahatlık oldu. Ben şimdi aboneliğimi normal sayaca geçireceğim. Ardından bankama otomatik ödeme talimatı vereceğim, ödenecek” dedi. 

Başkan Zeyrek’ten Yılmaz Özdil’e sert sözler Başkan Zeyrek’ten Yılmaz Özdil’e sert sözler


Kısa sürede kartlı sayaç dönüşüm işlemlerini yapabildiği için mutlu olduğunu ifade eden Hamdi Etizer,

“Daha önce dilekçe verip değişim için başvuru yapmıştım. Sonra MASKİ’den aradılar. Geldim ve hemen beş dakikada hallettiler. Kartlı sayacın içinde kalan su varsa onun da faturadan düşeceğini söylediler. Her şey halloldu. Şuan memnunuz.  Depozito ücreti olan ufak bir para ödedik. Onun dışında bir şey ödemedik. Daha önce daha yüksek paralardan bahsediyorlardı ama şimdi öyle bir para istenmediğini söylediler” diye konuştu. 


Kartlı sayaç nedeniyle yaşadıkları mağduriyeti anlatan Ahmet Aksakal,

“Kartlı sayaç kullanıyordum. Eşim de ben de yaşlıyız. Yükleme işlemlerini yapmakta zorlanıyorduk. Onun için kartlı sayacı değiştirmek için geldim. İşlemlerim en fazla beş dakika sürdü. Buradaki arkadaşlar da çok yardımcı oldular. Evrakları doldurduk herkes güler yüzlü ve saygılı. Hiçbir şekilde zorluk çekmeden kısa sürede işlemler yapıldı. Sadece depozito ücreti ödedim. İşlem parası, sökme takma parası gibi ücretler almadılar. Ödediğim depozito parasını da aboneliği bitirince geri alacağımı arkadaşlar bana ilettiler. Ferdi Başkanımdan çok memnunum. Verdiği sözleri yerine getirdi. Kendisine çok teşekkür ediyorum, Allah bin kere razı olsun” ifadelerini kullandı.
 

Muhabir: DERYA ÖZTÜRK