Hayatını mesleğine adamış olan saat ustası Ramazan Akgün, 45 yıldır büyük bir özveriyle saat ustalığı yapıyor. Ancak son dönemde yaşanan ekonomik zorluklar, işini bırakmasına neden oldu.

Manisalıların Yakından Tanıdığı Esnaf Kepenk Indirme Kararı Aldı! (5)

Manisalıların yakından tanıdığı ve takdirle andığı Akgün, mesleğindeki ustalığı ve dürüstlüğü ile hafızalarda kalmaya devam ediyor. Genç yaşta saatçiliğe başlayan Akgün, yıllar içinde Manisa'nın en saygın ve güvenilir saat ustalarından biri haline geldi. İş ahlakı ve ustalığı ile tanınan Akgün, yıllardır hem Manisalıların hem de çevre illerden gelen müşterilerin saatlerini onararak ve bakımını yaparak hayatlarına dokundu.

Artan maliyetler olumsuz etkiliyor

Akgün'ün dükkânı, Kuyumcular Çarşısı'nın önemli duraklarından biriydi. Müşterileri, sadece saat tamiri ve bakımı için değil, aynı zamanda Akgün'ün hoş sohbeti ve içtenliği için de dükkâna uğrardı. Her biri, Ramazan Akgün'ün işine olan bağlılığı ve müşteri memnuniyeti için gösterdiği çabayı takdirle karşılardı. Ancak son yıllarda, Türkiye genelinde yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve enflasyonun yükselmesi, birçok küçük esnaf gibi Ramazan Akgün'ü de olumsuz etkiledi.

Manisalıların Yakından Tanıdığı Esnaf Kepenk Indirme Kararı Aldı! (4)

Artan maliyetler ve azalan alım gücü, Akgün'ün dükkanını ayakta tutmasını zorlaştırdı. Müşteri sayısındaki azalma ve giderlerin artması, 45 yıllık meslek hayatının sonuna gelmesine neden oldu. Genç nesillere saatçilik mesleğini öğreten ve bu geleneği devam ettiren Akgün, Manisa'nın tarihine ve kültürüne önemli katkılarda bulundu.

Manisalıların Yakından Tanıdığı Esnaf Kepenk Indirme Kararı Aldı! (3)

“Saatler gibi antika olduk”

Teknolojinin zanaatine zarar verdiğini belirten Ramazan Akgün, genç nesillerin mesleğine ilgi göstermediğini belirtti. Akgün,

Soma'da icradan satılık ev Soma'da icradan satılık ev

“Maalesef mesleğimiz artık ölüyor. Yaptığımız zanaatı icra eden kalmadı. Türkiye’de oluşan ekonomik sorunların altından kalkamıyoruz. Bu sebeplerden dolayı işletmemizi kapatma kararı aldık. Konut kiraların artışı, bizim gelirimizi karşılamıyor. 45 yıldır mesleğimi icra ediyorum. İstediğimize kısmen ulaştım. Çocuklarımı yetiştirdim, ailemin geçimini bu zanaat sayesinde başardım. Ama hem artık eski gücüm kalmadı hem de oluşan ekonomik sorunlar hayatımızı olumsuz etkiledi. Bizim mesleğimizi yani zanaatımızı yapan çok az sayıda insan kaldı. Buna rağmen ayakta kalmaya çalıştık ama olmadı. Yaklaşık yarım asırdır mesleğimize devam etmemizin nedeni sevmemizden kaynaklanıyor. Gençler de aynı şekilde işini severek yapsınlar. Bu sayede istediği her şeye erişebilirler. Elimizde çok eski saatler de bulunuyor. Saatler gibi biz de antika olduk” diye konuştu. 

Manisalıların Yakından Tanıdığı Esnaf Kepenk Indirme Kararı Aldı! (5)Manisalıların Yakından Tanıdığı Esnaf Kepenk Indirme Kararı Aldı! (7)

Muhabir: ALİ GÖZEN