31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Manisa, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkanlarını belirledi. Bu seçimde Saruhanlı ve Demirci ilçeleri AK Parti’de kalırken Selendi ise Yeniden Refah Partisi’ni tercih etti. MHP ise Büyükşehir olmak üzere Kula ve Salihli ilçelerini de kaybetti.

Resmi olmayan sonuçların açıklamamsının ardından Manisalılar yeni büyükşehir belediye başkanını belirledi. Buna göre, Manisa’nın yeni başkanı CHP’li Ferdi Zeyrek oldu. Zeyrek, verilerin netleşmesinin ardından Şehzadeler ilçesinde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda zafer kutlaması yaptı.

Zeyrek, ilk olarak alana geldiğinde kendisini coşkuyla bekleyen binlerce Manisalıyı selamladı. Ardından da beklenen zafer konuşmasını gerçekleştirdi.

MANİSALILARA TEŞEKKÜR ETTİ

Ferdi Zeyrek, 4 ay önce Özgür Özel bu görevi kendisine verdiğinde sorumluluğunun çok büyük olduğunu söyledi. Zeyrek,

“Beni desteklediğiniz için hepinize binlerce kez teşekkür ediyorum. Sonra bu gecenin mimarı olan İlksen Özalper’e binlerce teşekkür ediyorum. Çok değerli il yöneticilerim hep yanımdaydılar. Çok değerli ilçe başkanlarıma gençlik kollarıma hepsine çok teşekkür ediyorum. Dostlarım vardı hiç yalnız bırakmadılar. Onlarda buradan binlerce kez teşekkür ediyorum. Her şeyden önce bana inanıp güvenen partili partisiz Manisa ittifakında var olan Manisalı hemşerilerime binlerce kez teşekkür ediyorum. Ben sizleri çok sevdim, hep sevdim Manisa’mı çok sevdim. Sizlerde beni sevdiniz Allah bin defa razı olsun sizlerden” dedi.

“YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”

Zeyrek, açıklamasının devamında,

“Bana oy atan atmayan herkes için ferdi başkan geliyor. Kimseyi ayrıştırmadan ötekileştirmeden adaletli eşit hizmeti getirecek ferdi başkan geliyor. Bugün sadece Manisa’nın 14 ilçesi değil Türkiye haritası kıpkırmızıydı. Şimdi bu gece buradayız. Kutlama yapıyoruz ama bu kutlama burada kalsın. Provokasyonlara gelmeyelim. Kimseye zarar gelmesin. 1.5 milyon insan benim kardeşimdir. Artık her zaman halkının yanında olan, halkın sorunlarını kendi sorunu gibi gören, halkın parasını kendi parası gibi koruyan bir başkan geliyor. Bugün buradayız, her zaman burada olacağız. Biz hep meydanlarda olacağız. Kimseyi ayrıştırmayacağız. Manisa biziz. Yapacak çok işimiz var. Yarından başlayarak bu kollar sıvandı. Artık durmadan çalışacak olan Ferdi başkan olacağım. Söz verdiğim her şeyi yapacağım” Dedi.

CHP İL BAŞKANI İLKSEN ÖZALPER: “TARİH YAZDIK”

CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper, kesinleşmeyen yerel seçim sonuçlarına göre açıklama yaptı. CHP’li Özalper,

“Hem Türkiye’de, hem de Manisa’da tarih yazdık. Şimdi CHP’nin halkçı belediyecilik anlayışını tüm Manisa’ya gösterme zamanı. Yerel yönetimlerde halkın iktidarını kurduk” dedi.

Kesinleşmemiş sonuçlara göre 31 Mart 2024 saat 23:48 itibariyle yerel seçimlerde CHP Manisa'da Büyükşehir Belediyesi'ni 27 puan farkla alırken, 14 ilçe belediyesine de adını yazdırdı.

"MANİSAMIZ ÖZ EVLADI GENEL BAŞKANIMIZ ÖZGÜR ÖZEL'E SAHİP ÇIKTI"

CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper kentte zafer yazdıklarını ifade ederek,

Manisa'nın bütün ilçelerinde 23 Nisan coşkusu Manisa'nın bütün ilçelerinde 23 Nisan coşkusu

"Manisalılar, şehrimizin öz evladı Genel Başkanımız sayın Özgür Özel’e ve adaylarımıza sahip çıktı. Şimdi halkçı belediyecilik zamanı” dedi.

"TÜRKİYE'DE VE MANİSA'DA HALKIMIZI YEREL YÖNETİMLERDE İKTİDARA GETİRDİK"

CHP’li Özalper,

“Partimiz hem Manisa’da, hem de Türkiye’de tarih yazıyor. Yerel seçimler öncesi, ‘CHP kimsenin tahmin edemeyeceği ilçeleri bile kazanacak’ demiştim. Manisalılar, halkın ittifakında buluştu ve partimize büyük bir destek verdi. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde Ferdi Zeyrek başkanımız, 15 yıldır Manisa’yı adaletsiz yöneten Cengiz Ergün’e yaklaşık 27 puan fark attı. 14 ilçe belediyesine CHP’nin halkçı belediyecilik bayrağını diktik. Halkı iktidara getirdik. Tüm bunlar Manisalıların birleşmesiyle oldu” dedi.

“BİZLERE OY VEREN VERMEYEN HERKESİN YUVASIYIZ”

CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper son olarak şu ifadeleri kullandı,

“Şimdi halkın belediyeciliğini Manisa’nın her yerine yayma zamanı. CHP’ye, Manisa’nın öz evladı Genel Başkanımız Özgür Özel’e, adaylarımıza, demokrasimize, Atamıza ve Cumhuriyetimize sahip çıkan tüm Manisalılara en içten teşekkürlerimi iletiyorum. Buradan bir kez daha söz veriyorum, bizlere oy veren vermeyen tüm Manisalıların evi, yuvasıyız, baba ana ocağıyız. CHP’li Belediye Başkanlarımız şehrimizi ayağa kaldıracak, Manisa kazanacak. Hep birlikte başardık ve tarih yazmaya devam edeceğiz”

Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay da,

“Manisa hizmetle tanışmaya hazır. Manisa bugün genel başkanımız Özgür Özel’e sahip çıktı. Başımızı öne eğmedi. Sağ olun var olun. Biz de söz veriyoruz 5 yıl boyunca çok çalışacağız. Manisa’yı Türkiye’nin parlayan yıldızı yapacağız.Hep söyledim Koldereli çifti bir ailenin kızıyım gurur duyuyorum. Emeğin alın terinin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Şimdi sıra hep birlikte şehzadeleri Türkiye’nin parlayan yıldızı yapmaya var mısınız” dedi.

Ce31C589 1Df4 4Fdf A935 18Dd5982D4AeCcdf23De 49A1 4D8D 94Bf 5488Fe89671C

Muhabir: Derya Öztürk