Milyonlarca emekli, memur ve memur emeklisinin alacağı zam haziran ayı enflasyon verisiyle belirlendi. Buna göre, işçi emeklisinin zam oranı yüzde 24,73 olarak hesaplandı. Memur ve memur emeklisi de yüzde 19,30 zam alacağı açıklandı. Türkiye’de oluşan enflasyon ve hayat pahalılığı verilen zam oranlarını karşılamadı. Asgari ücretli çalışanlara ise zam yapılmaması dikkatleri üzerine çekti.

Başkan Zeyrek, yetkilileri göreve davet etti Başkan Zeyrek, yetkilileri göreve davet etti

Geçtiğimiz yıllarda asgari ücretliye de yılda iki kere enflasyon farkıyla zam yapılıyordu. Bu yıl ise zam yapılmayarak asgari ücretli çalışanlar enflasyon karşısında ekonomik sorunlar yaşıyor. Memur ve memur emeklisine yapılan zam oranı da yetersiz kaldı. Konu ile ilgili Manisa Meydan Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Memur Sendikaları Konfedarasyonu (Memur-Sen) Manisa İl Temsilcisi Halil Kallat, memur ve emekliye verilen zam oranının yetersiz olduğunu belirterek, asgari ücretli çalışanlara maaş iyileştirmesi yapılması gerektiğini kaydetti. 

Memur Ve Emekli Zam Oranları Yetersiz İyileştirme Yapılması Şart” (1)

“Dengeli bir artış yapılamıyor” 

Memur ve emeklilerin enflasyon karşısında sorunlar yaşadığını dile getiren Memur Sendikaları Konfedarasyonu (Memur-Sen) Manisa İl Temsilcisi Halil Kallat,

“Son yapılan memur ve emekli zamlarını yetersiz görüyoruz. Özellikle emeklilerin durumu içler acısı. Memurlara verilen seyyanen zam aynı şekilde emeklilere iyileştirme olarak verilmeli. Kök maaşta iyileştirme yapılması gerekiyordu. Ama bunu yapmadılar. Acil bir şekilde iyileştirme devam etmeli. Daha önce emekliye yıl boyunca bir kez zam yapılıyordu. Elbette şu an enflasyon karşısında verilen maaş zamları eridi. Oluşan enflasyon insanları zorluyor. Daha önce imzaladığımız sözleşmeye göre enflasyon oranına göre iyileştirme yapılacaktı. Ama enflasyon oranı temel ihtiyaç hususunda birbirini karşılayamıyor. Dengeli bir artış yapılamıyor. Dolayısıyla şu anda enflasyon farkını devlet veriyor. Ama yeniden bir iyileştirme yapılması şart. Memurlara yüzde 10 refah payı verilmesi, günümüz koşullarında zorunlu hâle geldi. Her ay enflasyon oranına göre maaş artırılması vatandaşlarımız için gerekli olan bir uygulama. Ama bu yapılmadı. Emekli maaşlarında kesinlikle bir seyyanen zam yapılmalı” diye konuştu. 

 

Muhabir: ALİ GÖZEN