Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ölüm kusanlara karşı 15 Temmuz'da destan yazdık" Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ölüm kusanlara karşı 15 Temmuz'da destan yazdık"

Milli Savunma Bakanlığı; kaçacak yeri kalmayan PKK'lı teröristlerin, Irak'ın kuzeyinde işgal ettikleri köylerde gizlenmek için ormanları ateşe verdiğini hatta Dergele köyünü tamamen yaktıklarını açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi sosyal medya hesabı olan X'te yaptığı paylaşımda;

"Kaçacak yeri kalmayan PKK'lı teröristler, Irak'ın kuzeyinde işgal ettikleri köylerde gizlenmek için ormanları ateşe vermiş, hatta Dergele köyünü tamamen yakmıştı. Dergele ve Miska köylerindeki mühimmat depolarını havaya uçurarak masum sivillerin hayatını tehlikeye atan teröristlerin operasyon bölgelerinin etrafındaki boşaltılmış köyleri patlayıcılarla tuzakladığı ortaya çıktı. Dergele köyünde, komandolarımız tarafından bir sehpa üzerinde iki namlulu ÇNRA lançer sistemi bulundu. Söz konusu lançer sisteminin tuzaklandığı belirlenirken, METİ timlerimiz düzeneği başarılı şekilde imha etti" ifadelerine yer verildi.

Milli Savunma Bakanlığı, Bölgede Ele Geçirilen, Silah, Mühimmat Ve Teçhizatları Video Ile Yayınladı (1)

"2 PKK’lı terörist de silahlarıyla etkisiz hâle getirildi"

Kahraman komandolarımızın Dergele ve Miska köylerinde teröristlerin masum sivillerden gasp ettiği evlerde arama-tarama faaliyetlerine titizlikle devam edildiği ifade edilirken. Arama sırasında sivil halkın meskûn mahalline komandoların girmediğini, halkın bahçe ve mülklerine zarar vermemek için azami hassasiyet gösterdikleri vurgusu yapıldı.

MSB'nin sosyalmedya üzerinden yaptığı açıklamada;

"Kahraman komandolarımız Dergele ve Miska köylerinde teröristlerin masum sivillerden gasp ettiği evlerde arama-tarama faaliyetlerine titizlikle devam ediyor. Arama sırasında sivil halkın meskûn mahalline girmeyen komandolarımız, halkın bahçe ve mülklerine zarar vermemek için azami hassasiyet gösteriyor. Teröristler tarafından tuzaklanan evlerdeki patlayıcılar ise büyük bir dikkatle temizleniyor.Teröristler tarafından tuzaklanan evlerdeki patlayıcılar ise büyük bir dikkatle temizleniyor.

Teröristlerin diğer köylerde de masum sivilleri kalkan yaparak evlerini ve bahçelerini patlayıcılarla tuzakladığı tespit edildi.Dergele köyünde yapılan arama ve taramada çok sayıda silah, mühimmat ve teçhizat ele geçirilirken, Dergele ve Miska köyleri arasında 2 PKK’lı terörist de silahlarıyla etkisiz hâle getirildi" dendi.

Bölgede ele geçirilen, silah, mühimmat ve teçhizatlar şöyle: 

2 adet M-16 piyade tüfeği, 2 adet termal dürbünü, 10 adet şarjörü, 109 adet mühimmatı,
1 adet AK-47 piyade tüfeği, termal dürbünü, 12 adet şarjörü, 89 adet mühimmatı,
1 adet Çek VZ 58 tüfeği,
1 adet hafif makineli tüfek,
10 adet el bombası,
97 adet şerit üzerinde 7,62 mm PKMS makinalı tüfek mühimmatı,
Çok miktarda 5,56 mm silah mühimmatı,
3 adet tabanca şarjörü,
EYP yapımında kullanılan malzemeler,
3 adet termal silah dürbünü,
2 adet el dürbünü,
1 adet silah dürbünü,
1 adet gündüz görüş dürbünü,
7 adet Yaesu el telsizi ve çok sayıda muhtelif malzeme.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ