İskandinav tarzı 1950'lerden beri var olmasına rağmen, bugün dekorasyonda popüler bir trend olmaya devam ediyor. İskandinav tarzı iç mekân tasarımı minimalizm, sadelik ve işlevsellik ile karakterize edilir. Sade ve şık tasarımlarla, İskandinav tarzına yakından bakıp evlerinize kuzeyin ferah havasını nasıl getirebileceğinize dair ipuçları paylaşıyoruz.

İskandinav Tarzı Nedir?

Fjmyuh

Modernizm ekolüne ait olan İskandinav tasarımı, işlevsellik ve sadeliğe odaklanan bir dekorasyon hareketidir. Aynı zamanda deri, ahşap ve hasır gibi doğal malzemelerin kullanımını da içerir. Bunlara ek olarak, İskandinav iç mekân tasarımı genellikle ham ve işlenmemiş malzemeleri, soyutlamayı ve doğal unsurların kullanımını birleştirerek evlerin doğayla bağlantısını artırmaya odaklanır. Danimarkalılar hayatta basit şeylerin tadını çıkarma felsefesinin dekorasyona uyarlamasının yansımasıdır Nordik tarz.

Djyuy

İskandinav iç tasarımı, zarif, modern dekorun sıcak ve çekici olmasını sağlamak için doku ve yumuşak tonların bir karışımını kullanan minimalist bir tarzdır. İskandinav tarzı dekorasyon yapılırken temiz hatları, kullanışlılığı ve işlevselliği ön planda olan, şık, rahat ve sade mobilyalar tercih edilir.

Şiliilş

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Asla modası geçmeyecek temiz bir tasarıma sahip olan İskandinav tarzı, evinizde tam bir konfor ortamı yaratmaya odaklanır. Dekor ve seçimlerinizde biraz kısıtlama olsa da bu dekorasyon trendi hem düzenli, derli toplu hem de davetkâr ve rahat bir ev atmosferi ihtiyacımızı karşılıyor. Bu ferah ve sofistike trendi evinize getirmenin ipuçları şöyledir:

1. Beyazın Gücünü Kullanın

Njxgnjg

İskandinav kültürünü yansıtan bu dekorasyon akımının renk paleti dörtten fazla anahtar renk içermez. Ağırlıklı olarak beyaza ve onun çeşitli tonlara dayanır. Bunun temel sebebi ise kuzeyde yılın büyük bir bölümünde günlerin karanlık olmasıdır.
Ayrıca beyaz ve diğer açık renkler doğal ışığı daha iyi yansıtır. Böylelikle karanlık iklimdeki İskandinav ülkeleri var olan kısıtlı doğal ışıktan olabildiğince yararlanır. Evlerinizde ise beyaz ağırlıklı bir dekorasyon temiz ve düzenli bir görünüm yaratırken, diğer bütün renkleri tamamlayan ve öne çıkaran bir fon görevi görür. Kumaşlardaki desenleri dahi vurgulayan ve zenginleştiren beyazı oldukça yoğun olarak kullanabilirsiniz.

Uıloıl

Beyazın en önemli rollerinden bir diğeri ise İskandinav dekorasyonun vazgeçilmez malzemesi doğal ahşapla olan uyumudur. Zarif bir kontrast yaratan ahşap ve beyaz, mobilya tasarımlarındaki ince detayları da öne çıkarır.

2. Fonksiyonel Tasarımlar Tercih Edin

Tyhujkhg

İskandinav tasarımında az ama öz felsefesi geçerlidir. Evdeki her parça her anlamda kullanılabilir ve değerli olmalıdır.
İskandinav ülkelerinde evler genellikle pahalı ve küçük olduğundan, çok işlevli mobilyalar da oldukça önemlidir. Scandi tarzında örneğin, saklama sandığı görevi gören bir sehpa kullanabilirsiniz. Depolama alanı da sağlayan kanepe ve yataklar da oldukça iyi seçenekler arasında yer alır.Sonuç olarak bu dekorasyonda çok işlevli, fonksiyonel mobilya ve aksesuarlar sadece pratikliği yansıtmaz; hepsi birer gerekliliktir.

Ilklk

Siz de ister küçük ister büyük bir eve sahip olun, dağınıklığı önlemek veya alandan tasarruf etmek için fonksiyonel tasarımlara yönelebilirsiniz.Fakat fonksiyonellik şıklıktan ödün vermek anlamına gelmiyor. Zarif ve işlevsel Elita Yatak Odası Takımı ile konforlu bir rahatlama alanı yaratabilirsiniz.

3. Kalın Kumaşları Aksesuar Olarak Kullanın

Uışpojb

İskandinav bölgesindeki çoğu ülke aşırı soğuk bir iklime sahiptir. Bu nedenle İskandinav ev dekorunda kalın kumaşların kullanımı oldukça yaygındır.

Başörtüsü nedeniyle atıldı; 20 yıl sonra geri döndü Başörtüsü nedeniyle atıldı; 20 yıl sonra geri döndü

Bu tekstiller yün koltuk döşemeleri, koyun derisi halılar veya tiftikten yapılmış örtüler ve battaniyeler şeklinde kullanılabilir.

Evi kalın kumaşlarla döşemek, özellikle kış aylarında oturma veya yatak odanızı rahat ve sıcak hale getirmek için harika bir yoldur. Sizi sıcak tutmanın yanı sıra estetik görünümler yaratan bu katmanlar, sade İskandinav dekorasyonuna renk ve enerji de katacaktır.

4. Sadeliği ile Öne Çıkan Dekoratif Objeler Seçin

Tgjgty

Bahsettiğimiz gibi İskandinav tarzı dekorasyon tamamen sadelikle ilgilidir. Bu nedenle, İskandinav tarzı bir ev dekorasyonu söz konusu olduğunda, her zaman sade tasarımlara sahip dekoratif objeleri seçmelisiniz.

Örnek olarak oturma odası masanızı zarif seramik vazolar ile dekore edebilirsiniz. İç mekanınıza doku ve zarif bir renk eklemek için kanepelerinizi basit geometrik baskılara sahip örtüler ve yastıklarla da süsleyebilirsiniz.

5. Ahşap ve Metali Birlikte Kullanın

Fnmjgjn

İskandinav tasarımı, ahşap unsurları sadece döşemelerde değil, aynı zamanda mobilya ve aksesuarlarda da kullanır. Bu nedenle, bir İskandinav evinde mobilyaların dışında tamamlayıcı parçalar olarak da genellikle ahşap sehpalar ve sandalyeler bulunur.

Ppppppppp

Bununla birlikte, İskandinav dekorasyon tarzındaki son trend, metalik yüzeylerin ve ahşap unsurların kullanımını birleştiriyor. Örneğin, tüm evinize ışıltı ve parlaklık katmak için ahşap bir tavana bakır aplikler asabilir ya da ahşap yemek masanızı metal sandalyelerle tamamlayabilirsiniz.

6. Bitkileri Evinizden Eksik Etmeyin

Rjtyh

Doğayı iç mekâna taşımayı görev edinen İskandinav dekorasyonunun olmazsa olmazı tabii ki her türden ev bitkileri oluyor. Dekorasyonunuza canlı renkler ve ferahlık katacak olan ev bitkileri, özlediğiniz doğayı evlerinize getiriyor. Saydığımız estetik değerlerinin ötesinde bitkiler, havadaki toksinleri azaltıp, sahip oldukları çeşitli aromaterapi faydalarıyla hava kalitesini iyileştiriyor. Bu faydalar, kan basıncını düşürmekten zihne enerji vermeye ve hatta daha derin ve daha sağlıklı uyku sağlamaya kadar uzanıyor.

Gbjgvnn

7. Doğru Aydınlatmanın Önemini Unutmayın

Şğişiğşiğ

Çoğu İskandinav evi, günde yalnızca yedi saat gibi kısa bir süre gün ışığının tadını çıkarır. Bu nedenle, bir İskandinav iç tasarımında aydınlatmanın nasıl kullanıldığı çok önemlidir.Aydınlatma bir yaşam kaynağı olarak kabul edilir. İskandinav dekorunu uygularken, evinizin her alanında yeterli aydınlatma sağlamak için farklı aydınlatma biçimlerine yer vermelisiniz. Aydınlatma aynı zamanda İskandinav ev tasarımında atmosferi ve duyguları da etkileyen elementlerin başında gelir.

Jjmöhkj

Aplikler ve sarkıt lambalar gibi endüstriyel bir tasarıma sahip modern aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca mum ışıkları ve şamdanlar da İskandinav tarzı döşenmiş oturma odanızı sıcak, rahat ve romantik bir ortama dönüştürebilir. Sade, şık ve modernin birleştiği İskandinav tarzını ele aldık ve bu akımı evlerinize nasıl uygulayabileceğinize dair ipuçlarını verdik. 

Bathroom Tiles (Nordic Leaves)Fhmkcyg

Kaynak: PERVİN İNCE