Samsun Müzesi, açıldığı tarihten itibaren ziyaretçi akınına uğruyor. Samsun tarihine ışık tutan müzede birçok eşsiz eser sergileniyor. Samsun'da Amisos yerleşkesinde bulunan ve Roma dönemine ait taş ve pişmiş topraktan yapılmış lahitler de müzede yer alıyor.

Pişmiş Topraktan Yapılan Lahitler Dikkat Çekiyor (2)

Pişmiş topraktan yapılmış lahitler hakkında müzede bulunan bilgilendirmede,

“Eski çağlarda insanlar ölülerini taş, kurşun, tahta ve pişmiş toprak lahitlerin içerisine koyarlardı. Lahit üretiminde mermer ilk sırayı çekerken, pişmiş topraktan lahitlerin MÖ 3 bin yılının sonlarından itibaren Mısır, Mezopotamya ve Suriye'de ortaya çıktığı ve MÖ 6. yüzyıldan sonra yaygınlaştığı bilinir. Dairesel kesitli pişmiş toprak lahitler adıyla literatüre girmiş olan lahitler, tekne ve kapak olmak üzere 2 bölümden oluşurlar” deniliyor.

Macaristan’da  Ege Bölgesi'nin lezzetleri tanıtıldı Macaristan’da Ege Bölgesi'nin lezzetleri tanıtıldı

Pişmiş Topraktan Yapılan Lahitler Dikkat Çekiyor (4)

Samsun'da bulunan lahitler, tek tekneden oluşan silindirik formlu

Eski adıyla Amisos olarak bilinen Samsun'da bulunan ve şu anda müzede sergilenen lahitler hakkında ise şu bilgiler aktarılıyor:

“Söz konusu lahitler 4 tipe ayrılmaktadır. Bunlar silindirik formlu, füze-torpido formlu, koza-kozalak formlu ve kısmi dairesel kesitli lahitler olarak adlandırılır. Samsun (Amisos) ve çevresinde tek tekneden oluşan silindirik formlu lahitler görülmektedir. Bazı lahit teknelerinin veya kapaklarının üzerinde kabaralar/düğmeler yer almaktadır. Ayrıca dikey ve yatay kabartma bantlarla da lahidin üzeri bezenmiştir.”

Pişmiş Topraktan Yapılan Lahitler Dikkat Çekiyor (5)
Helenistik ve Roma dönemine ait pişmiş toprak lahit örnekleri Samsun Müzesi'nde ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Kaynak: İHA