Farkında mısın günümüzde plastikler neredeyse hayatımızın her alanında varlar. Plastikler, ekonomik oluşu gerekse hafif ve dayanıklı olmaları sebebi ile oldukça kullanışlı fakat bir o kadar da salığımız açısından tehlikeli bir malzemedir.

Plastikler üretilirken yağda çözülebilen ağır metaller ve katkı maddeleri kullanılır. Plastik kullanıldıktan sonra çöp olarak doğaya karışır. Plastikten sızan bu zehirli maddeler önce çevreye sonrasında ise besinler üzerinden bedenimize ulaşır. Böylece kanser, diyabet, obezite, sindirim sorunları, alerjik reaksiyonlar ve üreme sağlığı konusunda problemler oluşturur. Bir de denize atılan plastikler sebebi ile deniz ürünleri tükettiğimizde de bedenimize mikroplastikleri alabilriz.

Plastiklerin zararı sadece insan sağlığını tehdit etmekle sınırlı değildir. Bir de çevreye olan olumsuz etkileri söz konusudur. Doğaya çöp olarak atılan plastiklerin ayrışması yüzlerce yıl alır. Bu süre zarfında içindeki zararlı kimyasallar suya, toprağa ve havaya karışarak ekolojik dengeyi bozar.

Peki, bizler bu konuda ne yapabiliriz? Öncelikle, plastik kullanımını azaltmalıyız. Alternatif olarak elimizden geldiğince biyolojik olarak ayrışabilir ürünleri seçmeliyiz. Özellikle plastik çöpleri geri dönüşüm kutularına atma konusunda hassas olmalıyız. Böylelikle doğaya dolayısı ile sağlımıza daha az zarar vermiş oluruz. Gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak hepimizin görevi olmalı.

Sevgiyle kalın