Ramazan ayı  bizler için hem ruhen hemde bedenen arınma süreci olduğu kadar dua ve ibadetlerle de daha içsel huzur bulduğumuz zaman dilimidir. Oruç tutmak bana göre sadece belirli saatler arasında aç kalmak değildir. İftar sofrası da buna göre düzenlenmelidir. Tüm gün bedenimiz dinlendikten sonra iftar saatinde üst üste  yiyeceklerle midemizi doldurmak aslında bir nevi bedene eziyet olabilir. Oysa daha hafif yiyecekler hatta mümkünse sebze ağırlıklı beslenmek hem bedene hem de ruha iyi gelir.  Diğer yandan iftar saatleri, özellikle o son dakikaları oldum olası sevmişimdir. Size de öyle geliyor mu bilmem ama ayrı bir manevi huzuru oluyor. Bir de toplu yapılan iftarlarda birlik ruhu ile birlikte yemeklerin  tadı bambaşka oluyor. 

Ramazan ayının güzel yanlarından bir diğeride  bu ayda , Allah'a yakınlaşma ve manevi bağlarını güçlendirme fırsatı sunmasıdır. Geceleri teravih namazlarıyla manevi bağımızı güçlendirerek Allah'a yönelmek ve dualarımızla da Yaradan'a daha yakın hissedebiliriz.

Ramazan ayının en önemli özelliklerinden bir tanesi de  toplumsal dayanışmanın ve yardımlaşmanın artmasıdır.  İhtiyaç sahiplerine ramazan kolileri dağıtılması, yardımlar, sadaka ve zekat vermek hem toplumsal birliği güçlendir hem de bu ayın ruhunu yansıtır.

Hayırlı Ramazanlar