Mayıs ayında ne kadar konut satışı yapıldı! Mayıs ayında ne kadar konut satışı yapıldı!

Tarım ve Orman Bakanlığı,  TMO'nun hububat alımlarına ilişkin açıklama yaptı. 

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, 

"Hububat hasadı şu anda ülke genelinde yaklaşık yüzde 5 seviyelerindedir. 14 Mayıs 2024 tarihinden itibaren üreticilerimize depolama imkanı sağlamak amacıyla TMO'ya arz edilen ürünler teslim alınmaya başlanmıştır. Hasat başlangıcından bugüne kadar gelinen süreçte piyasalar yakından takip edilerek, bugün itibarıyla TMO hububat alım fiyatları ve fark ödemesi desteklerinin açıklanmasına karar verilmiştir. 2024 mahsulü hububat alım fiyatları (2. gruplar için) ton başına makarnalık buğdayda 10 bin lira, ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira ve arpada 7 bin 250 lira olarak belirlendi. Bakanlıkça, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilere buğday için ton başına bin 750 liraya kadar, arpa için ton başına 750 liraya kadar fark ödemesi desteği verilecek. Verilecek fark ödemesi desteği ile birlikte üreticilerin eline ton başına makarnalık buğdayda 11 bin 750 lira, ekmeklik buğdayda 11 bin lira ve arpada 8 bin lira geçecek." ifadeleri kullanıldı. 

2024 mahsulü hububat alım fiyatları ton başına makarnalık buğdayda 10 bin lira, ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira ve arpada 7 bin 250 lira olarak belirlendi.

Bakanlığın açıklaması sonrası Manisa'dan fiyatlara ilişkin tepki gecikmedi.

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, açıklanan rakamları değerlendirdi.

Başkan Okur, yaptığı açıklamada, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Manisalı vekillere seslendi. 

Okur, 

"Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın tarım bakanımız ve bölge milletvekillerimiz TMO nun Açıklamış olduğu buğday ve arpa fiyatları kabul edilemezdir bu fiyatların tekrar gözden geçirilip revize edilmesi gerekmektedir çiftçinin bu açıklanan fiyat ile üretim yapması beklenemez" dedi. 

Muhabir: RESULENUR KANTAR