Seçim çalışmalarını Alaşehir’de sürdüren Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, vatandaşlarla bir araya gelerek istişarelerde bulundu. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e yüklenen Özdağ, mal arlğını neden açıklamadığını sordu.

Selçuk Özdağ’dan Ergün’e Mal Varlığı Çıkışı “Neyi Veya Neleri Saklıyorsunuz” (1)

Ergün’ün, hala şeffaf olmamakla direttiğine belirten Özdağ, kendi mal varlığını açıkladı. Özdağ, 

Kırkağaçlı çocuklar 23 Nisan'da doyasıya eğlenecek Kırkağaçlı çocuklar 23 Nisan'da doyasıya eğlenecek

“Yediğiniz ekmek helal para ile alınmış ise neyiniz var, neyiniz yok ortalığa dökmekten hiç korkmaz, çekinmezsiniz. Ben tüm mal varlığımı adaylığımı açıkladığım ilk gün, lansman töreninde zaten açıkladım. Kaçıranlar için yeniden hatırlatma olsun. Ankara da 2 evim var. Bu evlerin birini TOKİ konutlarından aldım. 2017 model Mercedes  bir arabam var. Manisa’da Sancaklı İğdecik’te 4 dönüm tarlam var. Muğla’da 5,5 dönüm tarlam var. Eşim adına da Muğla’da 1 ev ile 1 araba var.  1987 den bugüne çalıştığım bürokrasi, üniversite öğretim üyeliğinden emekliyim; emekli maaşım var. 4 dönem milletvekilliğim nedeniyle, milletvekilliği maaşım var. Eşim 26 yıl Diyanet İşleri Başkanlığı’nda kuran kursu öğreticisiydi. Buradan emekli oldu ve eşimin de emekli maaşı var.  İşte bu kadar  basit, açık ve net olacaksınız.”  Şeklinde konuştu. 

"Mal varlığını neden açıklamadın?

Mal varlığını açıklayan Özdağ, Ergün’ün adaylığını ilk açıkladığı tarihte mal varlığını da açıklaması gerektiğini belirten Özdağ, 

 “Bu şehri  dürüstçe yönet diye, halkın oyunu verdiği ve güvendiği Sayın Cengiz Ergün… ‘Ben çok dürüstüm. 15 yılda alnıma hiç kara leke sürmedim, sürdürmedim. Belediye’nin hiçbir unsurundan nemalanmadım.  Sadece çıplak belediye başkanlığı maaşımla ve ailemden kalan miraslarla bu kadar mal varlığının sahibi oldum’ diyebilir misin? Eee çık de o zaman. Seni tutan mı var? Bekliyoruz. Ama diyemiyorsun, bu konu ile ilgili tek kelam çıkmıyor ağzından. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakının Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Cengiz Ergün; mal varlığını neden açıklamadın? Veya nerede açıkladın da biz duymadık, bilmedik, okumadık, izlemedik. Sayın başkan zaten aileden dolayı çok zengin olduğunu ve Kocaman bir Mahalle olan Uncubozköy Mahallesi’nin,  neredeyse yarısının sahibi olduğunu da biliyoruz. Doğru, aileden kalan miraslarda var ama… Sonrasında edindiklerini de bu halkın bilmeye hakkı var. Bu halktan yine oy isteyemeye soyunmuş isen; halkın bu şehirde veya başka şehirlerde ne kadar daha mal varlığı edindiğini, nasıl edindiğini bilmesi en doğal hakkı. Mal varlığını neden açıklamıyorsun sayın başkan? Ya da en azından; mal varlığını neden açıklamadığının bilgisini vermelisin. Mesela ‘Paşa keyfim böyle istedi, o nedenle açıklamıyorum’ da diyebilirsin. Veya ‘benim mal varlığımdan kime ne.  İster açıklarım, ister açıklamam’ da diyebilirsin. Ama bir şeyler söyle ki, halk ikna olsun.” İ-ifadelerine yer verdi.

Selçuk Özdağ’dan Ergün’e Mal Varlığı Çıkışı “Neyi Veya Neleri Saklıyorsunuz” (3)

“Nasıl bu kadar büyüdünüz, geliştiniz ve güçlendiniz?"

Hala şeffaf olmamakla direttiğine dikkat çeken Özdağ; “15 yıl önce parası ve mal varlığı neydi, 15 yıl sonra ne kadar daha zenginleşti? Halkın bunları bilmeye hakkı var. Sayın başkan mal varlığınızı neden açıklamıyorsunuz? Neyi veya neleri saklıyorsunuz? Ben kendi mal varlığımı aylar önce açıkladım. Üstüne her gittiğim yerde de sorana söylüyorum, mini mitinglerde de dinleyen herkese ilan ediyorum. Çık sende açıkla. Mert ol, şeffaf ol. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün; şimdi bir daha soruyorum size.  Babanızdan ve ailenizden kalan miraslar dışında, 15 yılda çocuklarınız ile birlikte  ne kadar mal varlığına sahip oldunuz? Nasıl bu kadar büyüdünüz, geliştiniz ve güçlendiniz?  Manisa'da 3 dönem üst üste seçilen  bir belediye başkanı olarak, halka şeffaflık borcunuz yok mu?” diye sordu.  

Muhabir: RESULENUR KANTAR