Edinilen bilgiye göre, Sultan II. Bayezid Camisi'nin bulunduğu Hacı İlyas Mahallesi'nde çevresinde otellerin olduğu yaklaşık 100 yıllık konakta görüntüleri güvenlik kameralarına yansıyan patlama sonrası yangın çıktı. Kısa sürede büyüyüp 2 katlı tarihi konağa yayılan alevler çevredeki 4 binaya da sıçradı.

Tarihi Konaktaki Patlama Anı Kamerada 1 Kişi Hayatını Kaybetti (1)

Olay yerine çok sayıda itfaiye ekipleri sevk edildi

Yangının bildirilmesi üzerine Amasya Belediyesi ve ilçe belediyelerine ait itfaiye ekipleri, AFAD ile Amasya Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri müdahale etti. Polis ekipleri, yangının büyümesi ihtimali üzerine diğer ahşap evleri boşalttı. 18 araç ve 130 personelle müdahale edilen yangın söndürüldü. Amasya Valisi Yılmaz Doruk da söndürme çalışmalarını takip etti.

Tarihi Konaktaki Patlama Anı Kamerada 1 Kişi Hayatını Kaybetti (3)

1 kişi hayatını kaybetti

Yangında binada olabileceği değerlendirilen Vedat Sayar (65) hayatını kaybetti. Sayar’ın cenazesi yapılan incelemenin ardından hastane morguna kaldırıldı. 

Tarihi Konaktaki Patlama Anı Kamerada 1 Kişi Hayatını Kaybetti (5)

Başkan Zeyrek, A Takımını tanıttı Başkan Zeyrek, A Takımını tanıttı

“Kamera görüntülerinde büyük bir patlama var”

Yangın yerine gelen Amasya Belediye Başkanı Turgay Sevindi,

“Bir bina tamamen yok oldu. Diğerlerinde kısmen zarar var” dedi. Yangının çıkış nedenine ilişkin soruşturma başlatıldığını anlatan Başkan Sevindi, “Kamera görüntülerinde büyük bir patlama var. Küçük tüp patlaması olabileceği konuşuluyor. Herhalde vatandaşın eve geldikten sonra ısınmayla ilgili bir durum var” diye konuştu. 

Tarihi Konaktaki Patlama Anı Kamerada 1 Kişi Hayatını Kaybetti (4)

Mahalle sakinlerinden Ahmet Dalyan ise tarihi yapıların bulunduğu mahallenin büyük bir tehlike atlattığını söyledi.

Tarihi Konaktaki Patlama Anı Kamerada 1 Kişi Hayatını Kaybetti (6)

Kaynak: İHA