Henüz mazbatasını almayan Manisa’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, konu ile ilgili Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir ihbarda bulundu. 2024/531 esas sayılı ihbar numaralı dosyaya istinaden savcılık makamınca soruşturmaya başlandığı öğrenildi.

Yeni Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, Cengiz Ergün Hakkında Ihbarda Bulundu (1)

Çalışanlar imza atmak istemedi

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, Manisa Adliyesi önünde konuyla ilgili bir açıklama yaptı.
Seçimleri kaybeden Cengiz Ergün’ün belediyeye gidip, zorlama ve baskı yoluyla başka kişilere ödeme yaptırmaya çalıştığını dile getiren Başkan Zeyrek,

“Şu anda Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin kasasında bulunan paraları başka kişilere bir şekilde ödeme yapmak istiyor. Bu ödemeleri yapmak istediğinde, öncelikle MASKİ 130 Milyon TL, Büyükşehir Belediyesi’nden de 480 Milyon TL karşı tarafa ödeme yapmak istiyor. Mali İşler Daire Başkanı bu ödemeye imza atmak istemedi. Muhasebede çalışan arkadaşlar da bu ödemeye imza atmak istemediler. Kendilerine dik duruşundan dolayı teşekkür ediyorum. Ancak Cengiz Ergün bu kişileri çağırdı ve görevlerinden aldı. Daha sonra bu görevi 4 farklı kişiye tebliğ etti. O 4 kişi de bu belgeye imza atmak istemedi. Onlara da bu duruşlarından dolayı teşekkür ediyorum. Başka bir çıkar yol bulamayınca Genel Sekreter Yardımcısını dün akşam itibariyle Mali İşlere atama yapmak istedi. O kişİye imza attıracaktı. O kişi ilk başta bunu kabul etti ama bunun yasal sorumluluğunu görünce o da imza atmak istemedi. Bu sabah itibariyle de muhasebe birimindeki hiçbir arkadaşımız işe gelmeyerek Cengiz Ergün’ün bu usulsüz işlerine ortak olmak istemediler.” dedi.

Manisalı judocular kuşak atladı Manisalı judocular kuşak atladı

Yeni Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, Cengiz Ergün Hakkında Ihbarda Bulundu (8)

'Görevi kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik’ iddiası

Zeyrek son olarak konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Şu anda avukatlarımızla birlikte Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’na, konuyla ilgili ‘görevi kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik’ iddiası olan dilekçemizi sunduk. Savcılık dilekçemizi kabul etti. Yangından mal kaçırırcasına bu ödemeyi yapma isteğinin neden olduğunu gerçekten anlayabilmiş değiliz. Yarın mazbatamızı alıp göreve geleceğiz. Göreve geldikten sonra faturalarımızı açıp inceleriz, eğer gerçekten yapılması gereken bir ödemeyse tabi ki yaparız. Kimseyi mağdur etmeyiz. İlk gün söz verdiğimiz gibi Artık ranta değil halka hizmet edeceğiz. Halkımızın parasına nasıl ki göreve gelmeden sahip çıktıysak, görevim boyunca devletimin parasına, halkımın parasına kendi paramdan daha çok sahip çıkacağım. Halkımın parasının bu şekilde hiç edilmesine asla ve asla izin vermeyeceğim. Geçmişe dönük de bu tip usulsüzlükler varsa bunların da karşısında dimdik duracağım.”

Muhabir: DERYA ÖZTÜRK