Anadolu Eğitim Sendikası Manisa İl Başkanı Yüksel Bayrak Öğretmenlik Mesleği  Kanununa ilişkin açıklama yaptı. 

KPSS'nin ilk oturumu tamamlandı: 1,5 Milyon aday ter döküyor KPSS'nin ilk oturumu tamamlandı: 1,5 Milyon aday ter döküyor


AES Manisa İl Başkanı Yüksel Bayrak, yaptığı açıklamada,  

"Öğretmenlik Meslek Kanunu TBMM'ye sunuldu. Öğretmenlere yönelik şiddeti engelleyecek yasal tedbirler nihayet yer alsa da, geçmişte verilen sözler tutulmamış, uzman-başöğretmenlik süreleri azaltılmamıştır. Öğretmenler odasındaki ayrım kaldırılmamış, ücretli-sözleşmeli öğretmenlik devam etmektedir.

 Görevde yükselmelerde sadece yazılı sınav esas alınmamıştır. Uzman ve başöğretmenlik için verilecek tazminatlar emekliliğe yansıtılmamıştır.  Yoksulluk sınırının yarısında ücret alan öğretmenlere ekonomik anlamda hiç bir katkı yer almamıştır.  En yıpratıcı mesleklerden olan öğretmenlere 4 yıla 1 yıpranma payı verilmemiştir.

Öğretim yılına hazırlık ödeneğinin bir maaş tutarında olması ile 24 Kasım'da bir maaş ikramiye yer almamıştır.

Eğitim Akademisi ile 3-4 dönem eğitime alınacak öğretmenlere neredeyse asgari ücret olan 23 bin TL verilmesi öngörülmüştür.  Çalışma güçlüğü çekilen bölgelerde çalışanlara teşvik öngörülmemiş, aynı kurumda en fazla 12 yıl çalışma esas alınmıştır. Şiddete dair yasal tedbirler haricinde öğretmenlerin sorunlarını çözecek ve beklentilerini karşılayacak maddeler yer almamaktadır.


Böyle bir kanun yapılırken öğretmenlerin yetişmesinden emekliliğine kadar olan süreci içine alacak, beklentileri karşılayacak bir düzenleme şarttır! ÖMK bu haliyle öğretmenlerin sorunlarını çözmez!" ifadelerini  kullandı.
 

Muhabir: ÖZGE AY