Kurban Bayramına sayılı günler kalırken, kurbanını kesecek olan vatandaşlar da kasap şimdiden tercihini yapmaya başladı. Bu kapsamda sahte kasaplara karşı uyarılarda bulunan  Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı (MESO) Bahattin Akagündüz vatandaşlardan kendi güvenlikleri ve kurbanlıklarının murdar edilmemesi için sertifikalı kasapların tercih edilmesi gerektiğini dikkat çekti.

Kurban kesimi sonrası et değerlendirme, ehil olmayan ellerce sağlıksız şartlarda kıyma çekimi ile bunlarla ilgili alınacak tedbir ve denetimlerle değinen Akyüz,

“Tarım İl Müdürlüğü, Vergi Dairesi, belediye zabıta müdürlükleri ile bu durumu paylaştık. Denetim altında olacaklar” dedi.

"Kesim, gerçek kasaplara yaptırılmalı"

Kurbanların kesimi ve diğer işlemlerinin için hijyenik ortamlarda yapılması gerektiğini vurgulayan Başkan Akagündüz,

 “Kurban Bayramı münasebetiyle her meslekte olduğu gibi bu meslekte de korsan diye tabir ettiğimiz kasaplar oluyor. Ehli olmayan insanlar, kesimi sıkıntılı olan insanlar, bizde bunlara uyarılarda bulunuyoruz. Kurbanlarınızın kesim, parçalanma ve doğranma işlemlerini hijyenik ortamlarda gerçek kasaplara yani mekan sahibi işyeri olan gerçek kasaplara yaptırılması konusunda halkımıza uyarılarda bulunarak bilgilendiriyoruz. Hem sağlığımız için çok önemli çünkü ettir, fazla bekletildiği zaman ve hijyenik ortamda olmadığı zaman gerek kıyma gerek parçalama bakteri üretebiliyor. Bakteri ürettiği zamanda hastalık üretebiliyor. Sadece kurban kurbana piyasaya çıkan eline bıçak alıp da ben kasabım diyerek hayvanın kanını bile akıtamayan insanlar türüyor, biz bunlar için uyarılarda bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Şehzadeler’de bağ evi küle döndü Şehzadeler’de bağ evi küle döndü

10 kat ceza ödeyebilirler

Sahte kasapların aldığı cezalarada değinen Akagündüz, Korsan kasapların yakalandığı takdirde kesilen cezaları hatırlattı. Akagündüz konuşmasına şöyle devem etti:  

“Kesinlikle böyle kişiler teşebbüs etmesinler, yakalanmayız demesinler, yakalanıldığı zaman cezası çok ağır bir kurban döneminde alacağı paranın on katını ödeyebilir çok dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü bu işi yapan vergili, oda kayıtlı, mekân sahibi ve ehliyetli ustalık belgesi olan bu işi yapabilir kişiler olarak yaptıkları için diğerleri kurbandan kurbana türeyen merdiven altı kaçak olarak bu işi yapan korsanlar olarak tabir ediyoruz” 

“Sağlığımızı düşünmemiz lazım”

Oda olarak vatandaşları bilgilendirmek amacıyla afişler hazırladıklarını dile getiren Akagündüz, oda üyesi kasapların  camlarına astıklarını ifade etti. Halkı bilinçlendirmek için çalıştıklarını belirten Akyüz, “Çünkü halkımız bu konuda bilinçsiz ucuz etin suyu kara olur hesabı misali nerde ucuz et kesimi gibi durumlara aldanıyorlar ama sağlığımızı düşünmemiz lazım. Dolayısıyla biz de bunları bütün kasap üyelerimizin işyerlerine asarak bu tür kampanyalarımızı biz yıllardır yapıyoruz” dedi.
 

Muhabir: DERYA ÖZTÜRK