Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, emeli maaşlarına ilişkin yaptığı açıklamada, TÜİK’in enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. 

Bakırlıoğlu, açıklamasının devamında,

“Biz bunu Mecliste defalarca dile getirdik, ikaz ettik; bu 5 puanlık artışın çok az olduğunu belirtmiş olmamıza rağmen bizi dinlemediniz, şu anda böyle bir önergeyle düzeltme yoluna gidiliyor.BAĞ-KUR ve SSK emeklilerine yüzde 5'lik refah payı verilerek maaş zammı yüzde 42,57'ye çıkarılmak istenmekteydi hatta bu oran iktidarın verdiği önergeyle memur emeklilerinde olduğu gibi yüzde 49,25'e çıkarılacak. Bir Yıl İçinde 4 Defa Emekli Maaşları İle İlgili Yasal Düzenleme Yapıldı.En düşük emekli maaşlarını iki defa arttırmışız, refah payları vermişiz. Dikkat ederseniz bu ülkede ocak ve temmuz aylarında en önemli tartışma konusu emekli maaşlarına ve asgari ücrete yapılacak olan zam oranları. Efendim, iktidarımız emeklileri çok seviyor, emeklilerimizi enflasyona ezdirmemek için devamlı refah payı veriyoruz." falan demeyin sakın çünkü iktidarınız döneminde emeklilerin millî gelirden aldığı pay her geçen yıl azaldı” ifadelerini kullandı. 

EMEKLİLERİN MİLLİ GELİRDEN ALDIĞI PAY AZALDI

2019 yılında emeklilerin millî gelirden aldığı payın yüzde 8,5 olduğunu dile getiren Bakırlıoğlu, “ 2023'te EYT düzenlemesine ile emekli sayısı 1,5 milyon artmış olmasına rağmen bu pay yüzde 6,7'ye düşmüş.Ülke yaşlanıyor, emekli sayısı artıyor ancak emeklilerin millî gelirden aldığı pay her geçen yıl azalıyor.Her seferinde emekli maaşlarıyla ilgili düzenleme yapmak zorunda kalıyoruz? Çünkü dünyanın en fazla enflasyonunun yaşandığı ülkemizde TÜİK'in enflasyon verilerinin gerçeğin yanından bile geçmemesinden kaynaklanmakta.Zaten TÜİK'in en son yaptığı açıklaması neredeyse bir itiraf niteliğinde.

28 Şubat Çarşamba Güncel Altın Fiyatları 28 Şubat Çarşamba Güncel Altın Fiyatları

Ne diyor TÜİK:

"Ülkede bizim hesabımıza göre enflasyon yüzde 64 ancak vatandaşın hissettiği enflasyon yüzde 129. Dikkatinizi çekerim, yüzde 129 enflasyon bağımsız bilim insanlarından oluşan Enflasyon Araştırma Grubu ENAG'ın rakamlarıyla neredeyse aynı. Biz de yıllardan beri aynı şeyi söylüyoruz zaten; TÜİK’in açıkladığı enflasyon ile vatandaşın hissettiği enflasyon birbirinden çok farklı.Buradan şu çıkıyor: Biz; asgari ücreti, memur ve emekli maaş artışlarını ENAG'a göre yani hissedilen enflasyona göre yapsak yani TÜİK görevini yapmış olsa rakamları doğru açıklasa bu ülkede hiç kimse açlık sınırının altında yaşamak zorunda kalmayacak. Tüm bu gerçekler ortadayken, milyonlarca emekliyi açlık sınırının çok altında maaş almak zorunda bırakacaksınız, sonra hiç sıkılmadan "Emekliyi enflasyona ezdirmedik." diyeceksiniz, hatta daha ileriye gidip, 2024 yılını emekli yılı ilan edeceksiniz. Böyle bir durumun izahı olabilir mi? Levent Kırca, rahmetli "İzahı olmayan şeylerin mizahı olur." diyordu; izahı olmayan durumun o zaman biz de mizahını yapalım ama kara mizah” şeklinde konuştu.  

Kaynak: DERYA ÖZTÜRK