Manisa’da 17 ilçede hizmet veren Manisa Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurumları (MABEM) 2024 LGS sonuçlarının açıklanmasının ardında öğrencilere ücretsiz tercih danışmanlığı hizmeti veriyor. 
İl genelinde danışmalık hizmeti veren MABEM, rehberlik servisleri ve uzman öğretmenler tarafından sağlanacak tercih danışmanlığından yararlanmak isteyen öğrenciler, kurumları ziyaret ederek hizmetten faydalanabilecek. 

“MABEM’in Gözle Görülür Bir Şekilde Çocuğumuza Katkısı Oldu”

LGS sınavına girerek 229 puan alan Recep Yılmaz, öğretmenlerinden çok memnun kaldığını ifade ederek, Recep Yılmaz,

“Hocalarım sayesinde liseleri tanıyıp, tercih yaptık, kendi OBP puanımla gidebileceğim liselere bakarak tercihimizi yaptık” dedi. 

Toraman, “Bu Kursu Gerçekten Tavsiye Ederim”

LGS sınavına girerek 1 yanlış ile 0,07 yüzdelik dilime giren İrem Toraman, sınav sürecini anlatırken;

“Genel olarak sınava çalışma sürecim, okul ve MABEM arasında mekik dokuyarak geçti. Hem okulda hem de MABEM’de gerçekten yardımcı oldular, özellikle seri deneme sınavlarında. Oradaki aldığım sonuçlar motivasyonumu artırdı. Evde ve burada çözdüğümüz testler ek kaynak olarak çok yardımcı oldu” dedi.

“Öğretmenler eksikliklerimi kapatmamda yardımcı oldular”

Kursta verilen eğitimdem duyduğu memnuniyeti dile getiren Toraman, şöyle devam etti;

“Buradaki öğretmenler gerçekten iyi bir eğitim veriyor, özellikle koç öğretmenlerden Elif hoca bize çok destek oldu. Her konuda yardımcı oldu, gerektiğinde saatlerini ayırıp sorularımızı çözdü. MABEM’de aldığım eğitim neredeyse okuldakine denk diyebilirim. Bu kursu gerçekten tavsiye ederim, koç öğretmenler ve sınıfa giren ders öğretmenleri eksikliklerimi kapatmamda yardımcı oldular. MABEM’deki motivasyon ve arkadaşlık ortamı da gerçekten çok iyiydi. Seviye sınıfları sayesinde kendi seviyemizdeki insanlarla çalışma fırsatı bulduk, bu da çok faydalı oldu.” Aldığı danışmanlık eğitimim kendisine fayda sağladığını belirten İrem, “MABEM’de aldığımız danışmanlık eğitimi bize, düşündüğüm İstanbul tercihini gözden geçirmemizde ve tercih edeceğimiz liselerin özelliklerini anlamamızda yardımcı oldu” ifadelerinde bulundu.

Mabem’den Öğrencilere Danışmanlık Hizmeti (4)

Referans alarak geldiler

İrem Toraman’ın annesi Aysun Toraman, sınav sürecinin çok zorlu geçtiğini ve hazırlığın uzun bir maraton olduğunu belirterek,

“MABEM, son dakikada yedek sıra ile katıldığımız dershaneydi. Başlangıçta tereddütlerimiz vardı ama sonunda çok memnun kaldık. Her çocuğun eğitim tarzı farklıdır, bazıları özel ders alır bazıları dershaneye gider. Biz doğru kararı verdiğimizi düşünüyoruz. İrem için motivasyon açısından çok faydalı oldu. Bu süreç zorlu, zaman zaman motivasyon düşüklüğü yaşanabiliyor. Buradaki arkadaşlık ortamı çok sıcak, öğretmenler de çok ilgili. Gerçekten buradaki danışmanlık hizmetinin kafamızdaki soruları netleştirdiğini fark ettim” diye konuştu. Eşinin söylediklerine katılan Erkan Toraman, “MABEM için şunu eklemek istiyorum, biz İrem’e evde hiç ders çalış demedik. MABEM’e gönderdiğimiz için çok memnun kaldık. İrem, MABEM’den döndüğünde daha mutlu, daha pozitif ve enerjik görünüyordu. Buradaki arkadaşlık ortamı sıcak, öğretmenler de çok ilgili. Gerçekten buradaki danışmanlık hizmeti bizim kafamızdaki sorunları netleştirdiğimizi gördüm” şeklinde konuştu.

Mabem’den Öğrencilere Danışmanlık Hizmeti (2)

MABEM Her Zaman Öğrencilerin Yanında    

MABEM’de yıllardır öğrencilere felsefe dersi ve tercih sürecinde danışmanlık hizmeti verdiğini belirten Süleyman Köroğlu,

“Sınav süreçleri oldukça stresli geçiyor, öğrencilerin kaygı düzeyi yüksek olabiliyor. Öncelikli amacımız, akademik gelişimin yanı sıra kaygı sürecini de sağlıklı bir şekilde yönetmelerini sağlamak. Burada, gerek rehberlik birimimiz gerekse de branş öğretmenleri olarak elimizden geleni yapıyoruz. Sınav sürecini hem sınav öncesi hem de sonrasında öğrencilere nasıl yönetmeleri gerektiği konusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Tercih süreci geldiğinde ise en sağlıklı tercihleri yapmalarını ve hayallerine doğru yönlenmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Aileler tercih sürecinde duygusal yaklaşımlar sergileyebiliyorlar.”  diye konuştu.

Sağlıklı tercih yapmanın önemine değinen Köroğlu,  son olarak şu ifadelerde bulundu:

“Öğrencilerin puanlarıyla gidebilecekleri okullar yerine, yakınlarında olmalarını isteyebiliyorlar. Bu durum bazen öğrencilerle aralarında istek farkı yaratabiliyor. Biz bu dengeyi sağlamaya çalışarak ailelerin duygusal süreçlerini göz önünde bulundururken, öğrencilerin gerçekten ne istediklerini de dikkate alarak bir denge kurmaya çalışıyoruz. Bu konuda oldukça başarılı olduğumuzu düşünüyorum” dedi. 

Öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirme başvuru duyurusu yayımlandı Öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirme başvuru duyurusu yayımlandı

Köroğlu, öğrencilerin başarılı olmalarını dilediğini belirterek, sağlıklı bir tercih yapmalarını ve geleceklerine doğru yönelmelerini istediklerini ifade etti. 
 

Mabem’den Öğrencilere Tercih Desteği (5)

Muhabir: RESULENUR KANTAR