Yıllar önce bir sosyal deney izlemiştim. Deneyin konusu, masum, kurallara saygılı olan bir insanın beyni manipüle edilerek cinayet işletilir mi? İngiliz şovmen, illüzyonist ve yazar olan Derren Brown bu sorunun cevabı için hayatında trafik cezası dahi olmamış üç kişiyi seçiyor. Fakat bu üç kişinin hiçbir şeyden haberi yok. Onlar kendilerini iş görüşmesine gittiklerini zannediyorlar. Daha sonra kurgu başlıyor.

Sonuç olarak iki kişi cinayet işliyor (Daha doğrusu öldürdüklerini zannediyorlar) Sonuncu kişi son dakikada yapamayacağım deyip ağlıyor. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Bu sosyal deneyde anlıyoruz ki manipülasyonla beyin yönetilir ve insanlara istemedikleri her şey yaptırılır. Aslında korkunç bir durum.

Peki manipülasyon nedir? İnsanın kendi iradesi dışında farklı konulara, durumlara yönlendirilmesi, etki altında bırakılması veya ikna edilmesidir. Hayatın her alanında farkında olmadan gerek en yakın çevremizdeki kişiler tarafından gerekse medya ile toplum olarak manipülasyona maruz kalabiliyoruz. Fakat en çok manipülasyona maruz olanlar öz değeri düşük ve hayır diyemeyip sınırlarını koyamayan kişilerdir.

Ne kadar bilinçli olursak, kendi değerimizin farkında olursak, hepsinden önemlisi hayatta ne istediğimizden emin ve kararlı olursak o oranda manipüle edilme olasılığımız düşer. Kısaca başkalarının bize dayattığı hayatı değil de kendi özgür irademizle seçtiğimiz hayatı yaşarız.

Sevgiyle kalın