Manisa Şehir Hastanesi bir ilke daha imza attı.

76 yaşındaki hasta Kadın Özdemir, 40 dakikalık 'Kasıktan Kateter ile Kalp Kapağı Değişimi' operasyonuyla sağlığına kavuştu.

Manisa Şehir Hastanesi'nden Bir Ilk Daha (5)

3. basamak bir hastane olan Manisa Şehir Hastanesinde, Kardiyoloji alanında kasıktan kalp kapağı değişimi (TAVİ) gibi 3. basamak işlemler yapılabiliyor.

Deri kanserinde erken teşhis çok önemli Deri kanserinde erken teşhis çok önemli

Havaların Isınmasıyla Tozun Etkisini Hissettirdiği Enkaz Kentte Yaşayan Vatandaşlara Maske Uyarısı (2)

Hasta bir gün sonra servise alındı

Ameliyatı gerekleştiren Manisa Şehir Hastanesi Kardiyoloji Hekimi Doç. Dr. Ramazan Gündüz,

"Hastamız Kadın Özdemir, 76 yaşında ciddi bir aort kapağı darlığı olan bir hastaydı. Hastanın tekrarlayan bayılmaları mevcuttu ve bu sebeple bize başvurdu. Burada ekosu ve tüm tetkikleri yapıldığında ciddi bir aort darlığı saptadık. Kalp Damar Cerrahlarımız değerlendirdi, hastanın açık ameliyatının çok riskli olduğunu söylediler daha sonra hastanemizin 3. basamak onayı geldikten sonra ben hastamızı tekrar aradım ve çağırdım. Burada hastayı kateter laboratuvarımızda 40 dakika süren bir işlemle kasıktan kalp kapağı değişimini başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Hastamızı bir gün sonra servise aldık, iki gün sonrasında da yani bugün hastamızı şifayla taburcu edeceğiz. İşlem çok başarılı bir şekilde gerçekleşti, hastamızın da herhangi bir şikayeti yok. Vakayı beraber gerçekleştirdiğimiz Doç. Dr. Bekir Serhat Yıldız, Uzm. Dr. Mehmet Burak Özen hocalarımıza ve desteğini esirgemeyen Anestezi, Kalp damar Cerrahisi hekimlerimize bu operasyonda görev alan tüm personellerimize teşekkür ederiz." şeklinde açıklama yaptı.

Manisa Şehir Hastanesi'nden Bir Ilk Daha (2)

Açık ameliyat riski yüksek ve çok yüksek riskli hastalarda uygulanan bir işlem

Hastanın ameliyatı çok yüksek riskli olduğunu söyleyen Kardiyoloji Hekimi Uzm. Dr. Mehmet Burak Özen,

"TAVİ işlemi kateter bazlı bir işlem yani kasıktan girdiğimiz bir kateterle yaptığımız bir işlem. Kalp kapaklarında ciddi darlıklar olan özellikle açık ameliyat riski yüksek ve çok yüksek riskli hastalarda uyguladığımız bir işlem. Hastamızın da ameliyatı çok yüksek riskliydi. Hastamızı, Anjiyo laboratuvarında göğsünü açmadan kasığından kateter yardımıyla kalp kapağını değiştirdik. Yerine koyduğumuz protez kapak aktif olarak çalışıyor. Hastamız artık normal hayatına devam edebilir durumda." diye konuştu.

Manisa Şehir Hastanesi'nden Bir Ilk Daha (5)

Hasta Kadın Özdemir'in oğlu Ali Özdemir ise doktorlara teşekkür ettiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Annemin geçen yıl bayılmaları başladı, Demirci Devlet Hastanesi Manisa Şehir Hastanesine sevk etti. Ramazan Bey daha önceden de doktorumuz olduğu için tekrar ona getirdik. Aort kapağının daraldığını ve değişmesi gerektiğini söyledi.  Ve sonrasında ameliyatı başarıyla gerçekleştirdi. Şimdi de annem inşallah sağlığına kavuşur. Ramazan Bey’in ekibine ve tüm emeği geçen personellere çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Manisa Şehir Hastanesi'nden Bir Ilk Daha (3)

Manisa Şehir Hastanesi'nden Bir Ilk Daha (4)

Muhabir: RESULENUR KANTAR