Manisa Barosu’ndan İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Semineri Manisa Barosu’ndan İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Semineri

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir öğrenci tarafında uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitiren İbrahim öğretmen için Manisa’da eğitim camiası greve gitti. 
‘Yeter Artık’, ‘Öldürürsen Öğretemem’ ‘Öğretmenime Dokunma’ gibi pankartların açıldığı eyleme Eğitim Gücü Sen, Eğitim iş, Eğitim sen, Anadolu Eğitim Sen ve Hürriyetçi Eğitim Sen katıldı.
Sendika başkanları ortak basın açıklaması yaptı. Öğretmenlik Meslek Kanunu’na değinilen açıklamada eğitimcilerin okullarda şiddetin hedefi olmaya devam ettiği ifade edildi.

Manisa’da öğretmenler grevde-2

Öğretmenlerin can korkusuyla çalışmak istemediklerini belirtilen açıklamada güvenlik sağlanması ve tedbirlerin alınması istedi. 
Eğitimdeki sorunların çözüm üretilemediğine yer verilen ortak basın açıklamasında şu ifadelere bulunuldu:

“Milli Eğitim Bakanlığı ve siyasi iktidarın eğitim emekçilerine yönelik söylem ve yaklaşımları ile Öğretmenlik Meslek Kanunu üzerinden emeğimizin değersizleştirildiği, mesleğimizin itibarsızlaştırdığı koşullarda, savaşlarda bile hedef alınmayan eğitim emekçileri okullarda şiddetin hedefi olmaya devam etmektedir. Önceki gün ömrünün büyük bölümünü eğitime ve öğrencilerine adamış olan bir meslektaşımızı hayattan ve öğrencilerinden koparan ne basit bir öfke krizi ne failin öğrenci oluşu ne de failin uyruğu ile ilgilidir. Bugüne kadar eğitimden sorumlu olanların yaptıkları açıklamalarda eğitimde yaşanan olumsuzlukların sorumlusu olarak öğretmenleri göstermesi, CİMER uygulamasının bizlere karşı bir sopaya dönüştürülmesi, MEB'in eğitimde yaşanan sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmenleri ve idarecileri veli/öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakması, bugün yaşananlara zemin oluşturmuştur. Bu ülkede okulda öğretmen öldürüldü! Söz bittil Şiddetin, cinayetin tek bir faili olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Cinayetin arkasındaki zihniyet, bizleri ötekileştiren, her fırsatta tehdit ederek hedef haline getiren, mesleğimizin itibarını ayaklar altına alanlardır. "Bir toplumun uygarlık düzeyi, öğretmene verdiği değerle ölçülür.”

Manisa’da öğretmenler grevde5

“Eğitimsiz bir toplum, karanlığa mahkumdur”

Öğretmenlere yapılan saldırının topluma ve ülkenin geleceğine yapılan bir saldırı olduğunu dikkat çeken açıklamada, 

“Öğretmenler, toplumun temel taşlarını döşeyen, gelecek nesilleri yetiştiren ve aydınlık bir geleceğe rehberlik eden mimarlardır. Öğretmene yapılan her saldırı, tüm topluma ve ülkenin geleceğine yapılmış bir saldırıdır. Unutmayalım ki, eğitimsiz bir toplum, karanlığa mahkumdur. Buradan Milli Eğitim Bakanı'na soruyoruz;
Okulda şiddeti önlemek için daha kaç eğitim emekçisinin can vermesi gerekiyor?
İktidarın ve MEB'in plansızlığı nedeniyle okullarımız güvenlik açısından ciddi risk altındadır. Okullarımızdaki güvenlik açığının faturasını canımızla mı ödeyeceğiz?
Buradan bir kez daha altını çiziyoruz. Her suç gibi bu suçun da azmettiricileri olduğunu biliyor ve onları çok iyi tanıyoruz.
Daha önce defalarca yaşadığımız cinayetler gibi bu son bu cinayetin de azmettiricileri; öğretmenler çalışmıyor gibi yanlış bir algıyı toplumda yaymaya çalışanlardır.
Bizleri bugün okullarımızda açık hedef haline getirenler; liyakatsiz şekilde atandıkları koltukları bir hükümdarlık alanı gibi kullananlar, her fırsatta bizleri aşağılamaya çalışan mülki amirlerdir. Öğretmenliğin aynı zamanda bir uzmanlık mesleği olduğunu görmezden gelenlerdir. Okullarda şiddeti körükleyenler; eğitime dair eleştiri ve önerilerimize yıllardır kulak tıkamakta ısrar edenlerdir.” İfadelerine yer verildi.

Manisa’da öğretmenler grevde

Manisa’da öğretmenler grevde-1

Manisa’da öğretmenler grevde-3

Manisa’da öğretmenler grevde-4


 

Muhabir: DERYA ÖZTÜRK