Teknolojinin gelişmesiyle beraber firmalarda milyarlarca dolarlık zararlara yol açan siber saldırıları önlemek için Zafer Kalkınma Ajansının desteğiyle eğitim alan Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencileri sertifikalarını alarak bölgede yazılım ve bilişim üzerine faaliyette bulunan firma temsilcileriyle bire bir görüşme fırsatı buldu.

Törenin açılış konuşmasında verilen eğitimler hakkında bilgi veren Doç. Dr. Eser Yeşildağ,

"Ülkemizin ihtiyaç duyduğu siber güvenlik uzmanlarının yetiştirmek ve istihdam sağlamak içim Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Zafer Kalkınma Ajansı iş birliği ile Siber Vatan Projesi kapsamında siber güvenlik eğitimlerini vermekteyiz. Bu proje ile üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerimizin siber güvenlik konularında farkındalıklarını artırmak, potansiyel yeteneklerini tespit edip, kariyer planlaması yapmalarına destek olmak ve genç girişimciliğini teşvik ederek ülkemizin siber güvenlik uzmanı ihtiyacını karşılamaya katkı sağlamak amaçlanmıştır. 170 öğrencimiz bu eğitimi almak için kayıt yaptırdı. 23 Ekim 2023 tarihinde yapılan yarışmaya katılan 45 öğrencimiz bu eğitimi almaya hak kazandı" dedi.

Manisa’da Siber Güvenlik Uzmanları Yetişiyor (5)

“3 buçuk milyon siber güvenlik personeline ihtiyaç var”

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili ve Ajansın Yönetim Kurulu Üyesi Kutlu Eser,

"Bu proje Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının bir projesi olarak başlıyor. Bunun arkasında Cumhurbaşkanlığı idaresi de bulunuyor. Bakanlığımız ve genel müdürlüğümüzde bu projeye sahip çıkarak hem merkezden hem de yerelden herkes arkasında duruyor. Bu iş neden önemli, ekonomisine bakmak lazım bu işin. Siber Vatan Projesi bizim için katma değerli projeler ve biz her zaman bu tür projeleri destekleyeceğiz. Belki önümüzdeki senelerde bunu ortaöğretim düzeyinde bir proje ile devam ettirmeyi planlıyoruz. Günde ortalama 4 tane siber saldırı oluyor. Verdikleri zarar nedeniyle inanılmaz maliyetlere neden oluyor. 2023 yılında 8,4 trilyon dolar siber suçlardan kaynaklı zarar tespit edilmiş. Bunun 2024 yılında 10.5 trilyon, 2030 yılında da 20 trilyon dolar seviyesine gelmesi bekleniyor. Muazzam bir ekonomi. Bunlarla ilgili birçok yasal sıkıntılarda var. Yine bu alanda önlem almak için harcanan paraya baktığımızda 2004 yılında 3.5 milyar dolay seviyesinde olan bu para şu anda bin 745 trilyon dolara gelmiş. Bunun için 5-10 yıl önce 1 milyon kişi aranırken, şu anda dünya çapında 3 buçuk milyon siber güvenlik personeline ihtiyaç var" diye konuştu.

Manisa’da Siber Güvenlik Uzmanları Yetişiyor (1)

“Teknoloji, bir bakışla her şeyinizi ele geçirecek hale geldi”

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Çetin ise şunları söyledi:

Yapay zeka Gipi, yarım milyon kişinin arkadaşı oldu Yapay zeka Gipi, yarım milyon kişinin arkadaşı oldu

"Teknoloji sizin bir tuşla değil, bir bakışla her şeyinizi ele geçirecek hale geldi. Bu anlamda bugünkü Zafer Kalkınma Ajansı ile yapmış olduğumuz farkındalık çalışması ile olabilecek zararları önlemek adına insanları bilgilendirmek adına buradaki öğrencilerimiz büyük bir potansiyel oluşturuyor” dedi.

Manisa’da Siber Güvenlik Uzmanları Yetişiyor (2)

35 öğrenci sertifika aldı

Vcvc zx fv Yapılan konuşmaların ardından eğitimlere katılan 35 öğrenci düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Sertifika töreninin ardından öğrenciler TEKNOKENT'te ve bölgedeki firma temsilcileri ile buluşma imkanı buldu.

Manisa’da Siber Güvenlik Uzmanları Yetişiyor (3)

Benzer konularda çalışan 7 firmanın temsilcileri de katıldı

Birebir görüşmelerin yapıldığı etkinlik, öğrencilerin siber güvenlikle ilgili iş dünyasını tanıma fırsatı bulmalarına ve ilerleyen dönemlerde bu alanda çalışan firmalarda istihdam edilmelerine de katkı sağlaması öngörülüyor. Etkinliğe Teknokent dışında siber güvenlik ve benzeri konularda çalışan 7 firmanın temsilcileri de katıldı.

Kaynak: İHA