CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, mevsimlik tarım işçilerinin ücretlerinin düşüklüğünden dolayı tarlalardan uzaklaştığını söyleyerek üreticilerin ürünlerinin dalında kaldığına dikkat çekti. 
Başevirgen, 

“Üretici, mevsimlik tarım işçilerinin yevmiyelerini karşılayamaz noktaya geldi. Tarımda çalışacak işçi bulunamıyor. Ürün fiyatının işçilik ücretini dahi karşılamadığı bahçelerde, ürününü dalında bırakan üreticilerimiz sürekli zarar ediyor. Gıda da bağımsızlığımızı koruyabilmek için bir karış bile olsa tarım arazilerimize ve çiftçilerimize mutlaka sahip çıkmalıyız” dedi.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Yılmaz açıkladı En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Yılmaz açıkladı

Ürünler dalında kalıyor

Üreticilerin ve mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarına değinen Bekir Başevirgen,

“Türkiye’de mevsimlik gezici tarım işçiliğiyle uğraşan kişi sayısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre yaklaşık 1 milyon, mevsimlik gezici tarım işçileri ile ilgili özel bir yasa da bulunmuyor. Mevsimlik tarım işçileri bu işi ekonomik nedenlerden ve işsizlikten ötürü yapıyor. Tarım işçileri, ulaşım, gıda masrafları, konaklama gibi giderlerinin çok olması sebeplerden ötürü para biriktiremeden sadece günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar kazanabiliyorlar. İktidar, kötü ekonomi politikalarıyla ekonomiyi öyle bir noktaya getirdi ki, üretici, mevsimlik tarım işçilerinin yevmiyelerini karşılayamaz noktaya geldi. Mevsimlik tarım işçileri de günlük geçimlerini sağlayabilecekleri ücretleri alamadıkları için tarlalardan uzaklaştı. Tarımda çalışacak işçi bulunamıyor. Yurdun dört bir yanında artık ürünler toplanamıyor, dalında kalıyor. Özellikle deprem bölgesinde bu yıl narenciyeler, işçilerin bölgeye gelmek istememesinden dolayı dalında kaldı. Ürün fiyatının işçilik ücretini dahi karşılamadığı bahçelerde, ürününü dalında bırakan üreticilerimiz sürekli zarar ediyor” şeklinde konuştu.

Tarımsal destek sağlanmalı

Üretim maliyetlerinin çiftçilere çok fazla yük olduğunu söyleyen CHP’li Başevirgen son olarak,

“Bin bir emekle, mazot, tohum, gübre ve ilaç gibi girdi maliyetlerindeki astronomik artışlara rağmen üreten çiftçilerimizin, kredi borçları mutlaka faizsiz ertelenmelidir ve gerekli tarımsal destek sağlanmalıdır. Aksi takdirde her yıl zarar etmeye devam eden çiftçilerimizin üretimden çekilmesi kaçınılmaz bir son olacak. Üreticilerimize sahip çıkmazsak tarım arazileri boş kalacak. Üretmekten vazgeçen üreticilerimizi tekrar tarıma döndürmek çok zordur. Gıdada bağımsızlığımızı koruyabilmek için bir karış bile olsa tarım arazilerimize ve çiftçilerimize mutlaka sahip çıkmalıyız.” ifadelerine yer verdi.
 

Muhabir: DERYA ÖZTÜRK