Manisalılar bilir. 
Hele yaşı da orta yaşın üstünde ise o günleri hatırlarlar.
Hapishane Manisa’nın merkezinde kalmıştı. Turgutlu yolu üzerine yenisi yapılınca yerine Manisa’nın ilk “gökdelen” diye adlandırılan en yüksek binaları yapıldı. Bu gökdelenlerin altına da toplantı salonu, belediye meclis salonu, nikâh salonu, restoran, pastane ve çeşitli ticarethaneler olan işyerleri açıldı.
Bunlar bildiğimiz konular nereye varmak istiyorsun diye sorabilirsiniz.
Her nedense bende sebebini bilmiyorum bu sitenin olduğu yere  “kültür sitesi” dendi. 
Kültürel faaliyet yok, eğitimle ilgili bir oluşum yok.  
Ama adı kültür sitesi!!
Bu kültür sitesi olarak bilinen yapılaşmanın hemen yanında 13 Kasım da açılışı yapılan ve Şehzadeler Belediyesi Manisa merkezinin tam ortasına Manisalıların eski adliye binası olarak bilinen binanın bahçesine toplantı salonları, kütüphane, gençlik merkezi olan bir kültür külliyesi yaptı.
 Manisa’ya kalıcı ve yararlı olmakla birlikte Manisalılara da layık bir eser oldu.
Böyle bir külliye yapmak isteyen diğer kurum ve kuruluşlara örnek olacak bir ilim irfan yuvası.
Yukarıda bahsettiğim “gökdelen”lerin bulunduğu kültür sitesi ile hemen karşısında bulunan açılışı yeni yapılan gençlik merkezini karşılaştırınca aslında gerçek kültür merkezinin nasıl olması gerektiği gözler önüne seriliyor.
Her yaşa hitap eden bir merkez oldu. Çocuklar, gençler, orta yaş gurubu da yararlanabilecek. Çok zengin bir kütüphanesi var. Gençlerimizin faydalanacağı istifade edeceği nezih bir kültürel mekân olmuş.
Bir zamanlar üzerinde adliye gibi suçluların cezalandırıldığı, suçluların cezalarını çektiği hapishane gibi binaların olduğu yerde,  gerek mimari açıdan gerek binanın içeriği açısından geleceğimiz olan evlatlarımızın bilgili, kültürlü  yetişmelerine hizmet edecek olan, şehrimizin araştırmacılarına gerek genel anlamda, gerek yerel anlamda  ışık tutacak her türlü ortamı barındıran bir merkez. 
Yapımından bitimine kadar emeği geçen Başta Sayın Ömer Faruk Çelik olmak üzere her kademedeki çalışanlara Manisalılar olarak teşekkür etmek gerekir diye düşünüyorum.
Şehzadeler Belediye Başkanı Sayın Ömer Faruk Çelik bir daha aday olmayacağını uzun zaman önce açıkladı. Halen aynı düşünce de olduğunu biliyorum.  Aslında ilçe halkı ağırlıklı olarak başkanın göreve devam etmesi ve yaptığı hizmetlere devam etmesi gerektiği görüşündeler.
Ama düşüncesi değişmese de arkasında Şehzadeler ilçesine ve ilçe sakinlerine yararlı eserler bırakıyor. 
Belediyecilik denince yaptığı hizmetlerden dolayı akla gelecek isimlerden biri olacak. 
 Bilinen adı ile ŞEHZADELER BELEDİYESİ PROF.DR. İLHAN VARANK MİLLET KÜTÜPHANESİ  Manisa’mıza ve Manisalılara hayırlı olsun.