Manisa siyasetinin ülke siyaseti üzerinde bir ağırlığı vardır.

Hangi partiden olursa olsun Manisalı siyasetçiler her dönemde bir şekilde ülke siyasetinde kendilerini ve ağırlıklarını hissettirirler.
Bu geçmişte de böyleydi günümüzde de böyle.
Her partimizde en az bir Manisalı iyi bir konumdadır.
Parti yöneticiliği, milletvekilliği, genel başkan yardımcılığı, gurup başkanvekilliği, TBMM de komisyonlarında üyelik, başkanlık ve TBMM Başkanlığı olmak üzere parti ve devlet kademelerinde karar mercilerinde ve kritik görevlerde bulundular. 
Benim hatırladığım kadarı ile Parti Genel Başkanı düzeyinde bir görev yapan olmamıştı. 
En son CHP genel merkez seçimi ile de Manisalı olan hemşerimiz Özgür Özel CHP genel başkanı seçildi. 
Bir ilki gerçekleştirdi.
Biz yerel köşe yazarıyız. Tabi ki ülke gündemi ile ilgilide görüşlerimiz ve fikirlerimiz var ama ağırlıklı olarak yerel gündemlerle ilgili yazıyoruz.  
Ülkenin en eski, ana muhalefet partisinde genel başkan olan Özgür Özel memleketi olan Manisa da siyasi rüzgârı değiştirebilir mi? Sorusuyla yerel siyasete olabilecek etkisinden bahsetmeye çalışacağım.
Manisa tarihinde hiçbir zaman yerel iktidar olamamış CHP genel başkan rüzgârı ile şeytanın bacağını kırabilir mi?
Genel başkan memleketinde kuvvetli olmak ister. Bunun için yerel yönetimlerde ve parti teşkilatlarında gerekli düzeltmeleri de yapmak isteyecektir.
İlk olarak hedefinin Manisa Büyük Şehir Belediye Başkanlığı olacağını tahmin ediyorum.
2009 yılında CHP’nin MHP’ye yaptığı destek ile Manisa Belediyesini AK Partiden MHP’ye geçmesini sağladıktan sonra şimdi eski perde arkası müttefikine! Karşı nasıl bir hamle yapıp Manisa Büyükşehir Belediyesini ve diğer ilçe belediyelerini kazanmaya çalışacak. 
CHP dışındaki partilere mensup diğer partililer “hemşerimiz” deyip Özgür Özel’i memleketinde destekleyip siyaseten elini kuvvetlendirecekler mi? Bu mümkün her konuda olduğu gibi siyasette de hemşericilik olur. 
Diğer partilerden CHP‘ye en azından oy bazında kaymalar olur mu?
Bu da mümkün Manisa ölçeğinde CHP’ne kayıt yaptırmadan başka bir parti mensubu Özgür Özel için oyunu CHP’ne atabilir.
Sorular, sorular. 
Cevabını ancak zamanın cevaplandırabileceği çok sorular var. 
 Zaman, zaman bende gözlemlerimi ve fikirlerimi bu kapsamda köşeme taşıyacağım.
Özgür Özel Manisalıdır, şahsi olarak sevilen sempatik biridir. Ailecek de saygın bir ailedir. Fakat şu da bir gerçektir ki siyaseten hem yerel parti teşkilatında hem de bu şehirde çok fazla ağırlığı yoktur. 
İlk genel başkan olduktan sonra Manisa’ya yaptığı ziyarette partililer şehri bayram yerine döndürmeliydiler. Parti binası önünde sokak içinde değil bir miting düzenlenmeliydiler. 
Çevre illerden ilçelerden akın, akın partililer gelmeli kutlamalar daha bir gün önce den başlamalıydı. 
Tüm ülkeye örnek olunacak bir kalabalıkla karşılanmalı ve uğurlanmalıydı. Güzel bir söz var “ nasıl başlarsan öyle sürdürürsün”  Bu karşılamaya tüm partililer davet edilmeli küsler varsa ön saflara onlara yer ayrılmalıydı. 
Yoksa bu toplanan kalabalığı Özgür özel milletvekili iken bile toparlayabilirdi. 
Manisalı genel başkan Özgür Özel ile memleketinde özellikle ilk imtihanını verecek olduğu 2004 yerel seçimlerde başarı kazanmak istiyorsa kabuk değiştirmeye Manisa’dan başlamalı. 
Paylaştığım bu düşüncelerimi mutlaka kendisi ve parti yöneticileri de biliyor ve gözlemliyorlardır. Gerekli çareleri üreteceklerdir. 
Yerel seçimlere az bir zaman kaldı. 
Doğaldır ki genel başkan sadece Manisa’yı değil tüm ülkeyi düşünecek, şekillendirecek.  Ama Manisa her zaman onun için bir siyasi vitrin hükmünde olacaktır. Diğer teşkilatları beş düşünüyorsa kendi ilini on düşünmelidir.
Ben eminim ki sayın genel başkan şimdiden aday isimleri ve seçim stratejisi hakkında çalışmalara başladı. Memleketi Manisa’ya gerekli ağırlı verecek. 
Başlıktaki soruya cevap vermek gerekirse evet Manisa siyasetinde özellikle 2024 seçimlerinde Özgür Özel rüzgârı esecek.