Bireyin başka bir bireye zihinsel ve duygusal çarpıtma yolu ile güç, kontrol, fayda ve imtiyaz elde etme amacı ile sergilediği davranış ve tutumlar psikolojik manipülasyondur. 
Sağlıklı bir ilişkide karşılıklı fikir paylaşımı, öneri paylaşımları yapılır fakat manipülasyona boğulmuş bir ilişkide bunlar tek taraflıdır. Manipüle eden kişi bilinçli veya bilinçsiz yapıyor da olabilir. 
Manipülasyon uygulayan bireyler karşısında daha zayıf birini gördüğünde bunu kullanırlar. Eğer kendi çıkarları olacaksa veya içsel olarak kendini besleyecek bir duygu hissedecekse karşısındaki bireyi ustalıkla bu yönde etkiler. Gerçekten seni düşündüğüm için, senin iyiliğini istediğim için bunları söylüyorum gibi sözlerle hatta bazen de gerçekten ufak iyiliklerle sözlerini destekleyerek kendi menfaatine ulaşmaya çalışır. Bu menfaatin ne olduğu kişilik yapısına göre değişebilir.

Kimler Manipülasyon Uygular?
Birey yakın ilişkilerinde hep bunu yapma eğilimindeyse ve hayattaki belirgin olan eğilimi buysa bir patoloji olabilir. Borderline kişilik bozukluğu, narsistik kişilik bozukluğu ya da antisosyal kişilik bozukluğuna sahip bireylerin bu tarzda manipülasyon yöntemlerini sıklıkla kullandığı söylenebilir.

Manipülasyon Uygulayan Kişi Bunu Nasıl Yapar?
Sizin söylediklerinizin anlamını kendi çıkarları doğrultusunda değiştirmeye çalışır, suçluluk hisleri ile dolu hissedersiniz, başkalarının yanında sizin bir çabanızı takdir ediyor gibi görünürken aslında sizi küçük düşürür ama şaka yapıyorum der, sizin kendinizden şüphe etmenizi sağlar, sizin kendinizi sorgulamanıza yol açar, kendi çıkarı olan bir duruma sizi ikna etmek için hediyeler alır ve iyi görünmeye çalışır, anlattıklarınızı sizin aleyhinizde kullanabilir, sizi dinlerken bile aslında gerçekten sizi önemsediği için dinlemiyordur, duygu sömürüsü yaparak istediğini yaptırmaya çalışır.

Manipülasyonu Nasıl Önlerim?
Sınır kavramını içselleştirmek çok önemli. Sınırlarınız iç dünyanızda geçirgense manipülasyonlara daha da açık olursunuz. Yaşadıklarınızı başkalarıyla paylaşın çünkü eğer ilişki biçiminiz kemikleştiyse fark edebilmeniz zorlaşabilir. Kim haklı ya da haksız, acaba doğru mu söylüyor gibi düşünmek yerine duygularınızı analiz etmeyi deneyin. Hem bireysel hem ilişkisel olarak bunu yapın. Eğer kişisel olarak hem de ilişki içinde mutsuz olarak hissediyor, yaşam enerjinizi düşük hissediyorsanız bunlar önemli sinyallerdir ve en kısa zamanda bir uzmana başvurmayı ihmal etmeyin.